- Reklama -magazín

Když kotel doslouží. Za jaký ho vyměnit?

Mohlo by Vás zajímat

Starý kotel dosloužil nebo se obáváte, že vzhledem k jeho stáří brzy doslouží a tak nastal čas, kdy je třeba ho vyměnit za nový? Nebo si právě pořizujete nový dům a uvažujete který kotel vybrat? Vzhledem k tomu, že u nás je topení zapotřebí po značnou část roku a kotle jsou využívány kromě topení také k ohřevu vody a teplé vody je zapotřebí denně, je výběr správného kotle dosti zásadní. Čemu je věnovat pozornost a jaké jsou možnosti?

kotle - na dřevoZajímat by vás mělo: kolik máte místa na umístění kotle (a případné uskladnění paliva), jaké palivo preferujete (vždy je dobré volit z dostupných paliv a také je dobré hledět dále do budoucnosti a vybrat takové palivo, u kterého se v dalších letech neočekává prudké zdražení), v neposlední řadě pak samozřejmě bude hrát roli pořizovací cena kotle a rovněž je dobré zahrnout náklady na servis a palivo po celou dobu předpokládané životnosti kotle.

V současné době připadá v úvahu výběr z těchto paliv a energie. Palivové dřevo, peletky, plyn a elektřina. Pokusíme se shrnout pro a proti každého z nich. Začneme palivovým dřevem – u těchto kotlů je nutné ruční přikládání, což nemusí vyhovovat každému, zároveň je zapotřebí pořídit akumulační nádrž, která odebere zbytečný výkon kotle a dokáže akumulovat teplo pro pozdější potřebu. Pořizovací náklady se tímto navýší, ale zároveň je díky nim možná kombinace dalších zdrojů tepla (elektřina či solární systémy). Zplynovací kotel se dá pořídit za 25-65 tisíc a dostupnost dřeva je velmi příznivá a stejně tak jeho cena. Další možností je kotel na pelety: Není-li do vaší lokality zaveden zemní plyn, pak mu tento kotel dokáže směle konkurovat, zejména snadnou obsluhou (přikládání je možné automaticky). Disponují nízkými emisemi škodlivých látek a vyprodukovaný popel lze použít jako efektivní hnojivo. Kondenzační kotel na pelety dokáže zajistit účinnost až 107%. Ceny se pohybují v podobném rozsahu jako u těch na dřevo, ovšem u kondenzačního typu kokotle - plynovýtle je třeba počítat s cenou převyšující 300 tisíc korun. Kotel na elektřinu nabídne velmi příznivou pořizovací cenu, která je ovšem vykoupena relativně vysokým nákladům na provoz. Tyto kotle mají nulové emise škodlivých látek, lze je snadno ovládat i na dálku a dodávka el. energie je spolehlivá. Největší nevýhodou je tedy jednoznačně relativně vysoká cena elektřiny. Pořizovací cena je obvykle nižší než 20 tisíc korun. Posledním a velmi oblíbeným kotlem je kotel plynový. Jeho účinnost je skutečně vysoká, škodlivé emise jsou minimální. Je zde potřeba pravidelná revize speciálním technikem. Cena plynu je příznivější než u elektrické energie a pořizovací cena kotle je velmi podobná prvním dvěma variantám.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy