- Reklama -magazín

Obkládáme stěnu dřevěným profilem

Mohlo by Vás zajímat

Rozhodli jste se zpestřit stěny svého interiéru dřevem a hledáte návod, jak postupovat při pracích? Jste na správném místě. Právě v tomto článku vám řekneme detailní informace o správné montáži tatranského obkladu.

více v článku...

1. Příprava stěn

Prvním krokem při obkládání je příprava podkladové stěny. Ta musí být za každých okolností suchá a dostatečně vyzrálá. Není nutné, aby byla úplně rovná, neboť případné nerovnosti se dají relativně jednoduše zkorigovat při skládání základní konstrukce obkladu.

2. Základní konstrukce

Tatranský profil se klade na konstrukci, kterou tvoří dřevěné hranoly. A to z několika důvodů. Jednak samotného zabezpečení fixace desek, dále z důvodu zajištění stálého proudění vzduchu a rovněž, konstrukce umožňuje snadné použití izolace mezi stěnou a dřevěným obkladem. Dřevěné hranoly by měly být od sebe vzdáleny cca 50 centimetrů, přičemž je vhodné, pokud je jeden řada tvořena dvěma hranoly a mezi nimi je ponechán malý prostor na proudění vzduchu. Orientace hranolů je vždy kolmo na plánovaný směr montáže obkladových desek.

3. Montáž tatranského profilu

Po vytvoření konstrukce můžeme přejít na samotnou realizaci obkladu. Tatranský profil s perodrážkou se na stěnu pokládá jednoduše, je to v podstatě skládačka. Potřebné je pouze detailně osadit první desku, na kterou se navazuje po zbývající ploše stěny. Pero jedné desky se zasouvá do drážky druhé, přičemž se ještě fixují o podkladové hranoly. A to třemi různými způsoby – hřebíčkem s malou hlavičkou, které se nabíjejí do pera, montážními plíšky nebo šrouby do dřeva.

4. Finální úpravy

Po zrealizování obkladu nás ještě čekají poslední finální úpravy. Dřevo severského smrku je třeba natřít ochranným nátěrem. Ideálně ještě před montáží z obou stran, po montáži už jen zepředu krycím nátěrem. Aby obklad nabyl jednotný charakter, doporučujeme do rohů nainstalovat dřevěné lišty.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy