home Bydlení, Zahrada Probuďte svůj trávník ze zimního spánku a vdechněte mu nový život

Probuďte svůj trávník ze zimního spánku a vdechněte mu nový život

Po dlouhé zimě jste celí nedočkaví a už oprašujete veškeré vaše zahradnické náčiní? Určitě se také chytáte na jarní údržbu zahrady, ke které neodmyslitelně patří i první letošní péče o váš trávník. Možná si právě na krásné zelené ploše zakládáte, ale i kdyby nebyl dokonalý trávník vaší prioritou, pak určitě chcete mít pěknou a zdravou trávu. Právě první sekání a další úkony jsou pro trávník velmi zásadní, tak nic nevynechte.

Jak vdechnout trávníku nový život

Po zimě je obvykle trávník trochu přerostlý a jeví se být v některým místech méně zdravý. Je potřeba ke kořenům trávy dostat vzduch a světlo, aby mohla nově narazit a zhoustnout. Před prvním sekáním je proto dobré ji provdušnit a prořezat. Toho docílíte pomocí speciálních hrábí nebo můžete využít moderních strojů, které vás ušetří bolavých zad a namožených rukou. Vertikutace a aerifikace jsou skutečným základem pro jarní povzbuzení, fungují jako pomyslná injekce živin pro celý trávník. Oba tyto procesy mohou také pomoci v boji proti mechu a plevelu, tráva bude silnější a sluneční záření jí pomůže k lepšímu růstu a větší hustotě.

V dalším kroku je určitě vhodné trávník posekat a následně přijde na řadu hnojení. První jarní hnojení je rozhodně žádoucí. Myslete na to, abyste hnojení prováděli při mračném počasí, ideální je před pohnojením trávní zalít, aby se granule (nepoužijete-li tekuté hnojivo) lépe dostalo k travním kořenům. Budete-li hnojit za slunečného počasí může dojít až ke spálení trávy, proto raději vyčkejte až sluníčko ustoupí.

Co by měla obnášet pravidelná údržba

První jarní injekce je sice základ, ale i následná péče je pro trávník důležitá. Časté sekání trávě rozhodně prospívá, jen v letních horkých dnech ji raději nesekejte příliš na krátko. I hnojení je vhodné během roku ještě zopakovat, jednou přede létem a po třetí v roce, chcete-li trávníku poskytnout skutečně tu nelepší péči, ještě na přelomu srpna a září. V horkých dnech je dobré trávník zalévat, ale vždy až mimo přímé slunce, tedy buď brzy ráno nebo až ve večerních hodinách. Jinak vám sluníčko trávu spálí.

Spread the love
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

sixteen − 5 =