- Reklama -magazín

Renovace a broušení podlahy a jak na to

Mohlo by Vás zajímat

Renovace a broušení staré dřevěné podlahy není komplikovaná. Dřevo je krásný materiál, jehož vlastnosti se mění s jeho použitím. Můžeme ale mluvit o nejkvalitnějším materiálu, který byl kdy objeven. Dřevo je navíc obnovitelný zdroj a jeho originální strukturu nenahradí žádná imitace. Pokud tedy máme starou dřevěnou podlahu doma nebo na chalupě a chceme ji zachránit, naskýtá se nám příležitost pro její obnovu.

více v článku...

Dřevěná podlaha hraje prim

Dřevo bylo odjakživa vhodným stavebním materiálem nejen pro stavbu domu, ale i podlah. I dnes je velmi oblíbeným materiálem. Výběr druhu dřeva se obvykle řídí estetikou a až na druhém místě je otázka trvanlivosti. Výrobci podlah, kteří mají k dispozici nejen domácí, ale i exotické druhy dřeva, jsou schopni nabídnout opravdu široký sortiment. Pokud však nemůžeme přizpůsobit podlahu vlastním preferencím, snažíme se přizpůsobit prostor tak, aby tvořil harmonický celek v souladu s naším očekáváním. Ale i dřevěná podlaha po létech používání potřebuje nový kabát. Je proto vhodné se poradit nejlépe s odborníkem, jak uskutečnit renovaci staré a zašlé dřevěné podlahy.

První část – důkladné čištění

Pokud jsme zvolili k renovaci a broušení podlahy pomoc profesionálů, udělali jsme jen dobře. Samotná renovace podlahy není nikterak náročný úkol, ale naše neodborné a laické znalosti v této oblasti by mohly podlahu spíše více zničit a pak by nám nezbývalo nic jiného, než její celková výměna. Technik takové firmy s námi probere míru poškození podlahy a také její následnou renovaci a popis práce. Počítejme s tím, že ale taková renovace podlahy nebude hotová za jeden den.

Jako prvotní práce renovace je důkladné očištění celé plochy podlahy a to nejen od nečistot, ale i od starého laku. Vše se musí dobře zbrousit. Podlaha tak může zmenšit svůj objem asi o 2 mm, ale nic na tom nemění fakt, že je to pořád kvalitní dřevěná podlaha, která bude opět jako nová. Odstranit také musíme veškeré hřebíky nebo spony, které jsou vystrčeny z podlahy a hrozilo by tak poškození brusky nebo konečné povrchové úpravy.

Další úpravy

Spáry, mezery a výplně je nutné v druhé fázi renovace podlahy provést speciálních tmelem, který je přímo určený na podlahy. Pokud ovšem podlahy vykazuje velké znehodnocení, je v některých případech potřeba prkna vyměnit. Po zaschnutí tmelu je potřeba důkladné broušení. Zaschlý tmel nebo i nečistoty se nejdříve odstraní hrubým broušením, následuje jemnější pro hladký povrch a po vysátí veškerého prachu se může podlaha pak nalakovat nebo navoskovat. Tyto povrchové úpravy jsou koncovými pracemi celé renovace podlah. Musíme si ovšem uvědomit, že pokud se rozhodneme pro lakování, mějme na paměti, že se tato úprava musí opakovat alespoň dvakrát, tudíž podlaha se může zapojit do své plné zatíženosti po několika dnech.

 

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy