- Reklama -magazín

Aby vám zima nezatopila

Mohlo by Vás zajímat

Zima je již v plném proudu a s ní přichází i chladné počasí. Mnohdy už nestačí se zachumlat pod deku a nasadit si jeden pár teplých ponožek navíc. Abyste se doma nemuseli celé dny klepat zimou, je důležité vybavit svůj dům vhodnou možností vytápění. 

více v článku...

Kamna nebo kotel?

Pro vytopení větších prostor se člověk může rozhodnout použít kamna nebo kotel. Jaké jsou výhody jednotlivých možností? Kamna se hodí spíše do malých rodinných domků, víkendových chat a nízkoenergetických domů. Ačkoliv již existují kamna, která dokáží bez problémů vytopit několik místností, stále se jedná o způsob vytápění vhodnější spíše pro menší prostory. Z tohoto důvodu se u větších objektů častěji setkáte s kotly na tuhá paliva, které využijete vedle ústředního vytápění rodinného domu i při ohřívání vody.

Na dřevo i uhlí

Palivo do kotlů je různorodé, záleží hlavně na vašich preferencích, a zda k nějakému druhu paliva máte lepší přístup než k ostatním. Nejzákladnějším dělením kotlů na tuhá paliva jsou kotle na dřevo nebo na uhlí. Romantické duše jistě nejvíce ocení kotle na dřevo. Při zpracování vám polena dům krásně provoní a navíc nádherně vypadají vyskládaná ve dřevníku, když čekají na proschnutí. Výhřevností se samozřejmě dřevo liší podle druhu stromu, ze kterého je palivové dřevo pořízeno. Zjednodušeně se dá říci, že čím déle a pomaleji strom roste, tím je jeho dřevo výhřevnější. Mezi nejvíce výhřevné dřevo tak patří dřevo z tisu, dubu nebo habru. Pokud je váš dům dobře zateplený, je pořízení kotle na dřevěná polena nejlevnější variantou vytápění. Další možností jsou dřevěné brikety, které mají vyšší výhřevnost než palivové dřevo, protože obsahují méně vody. Spotřebujete jich tedy méně, musíte však počítat s jejich vyšší pořizovací cenou.  A pokud si pořídíte kotle na uhlí, musíte mít nějaký prostor, kde budete uhlí skladovat.

Moderní kotle již uhlí i dřevo spalují řízeným způsobem, díky čemuž zabraňují vysokému vzniku emisí. Automatické kotle navíc zajišťují pravidelné přikládání topiva, díky čemuž po celou dobu provozu udržují kotel při optimální teplotě a účinnosti vytápění. Zvlášť v období kotlíkových dotací se vyplatí investovat do nového kotle a podle vypočítaných studií je i bez dotace návratnost automatických kotlů kolem pěti až sedmi let. Tak na co ještě čekáte?

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy