Ruku na srdce, co máte na sobě, když na zahradě sekáte nebo řežete dříví nebo když doma pracujete s vrtačkou, bruskou a jinými nástroji? Pokud jste odpověděli, že tričko či košili, dle toho, jaké je teplo, pak se rozhodně nejedná o odpověď, kterou bychom slyšeli rádi. Riskujete tím totiž v mnoha ohledech své zdraví. Ochranné oděvy a pomůcky nejsou pouhým marketingovým výmyslem, jak z lidí vylákat další sumu peněz. Jejich správný výběr a kombinace vám v některých případech může doslova zachránit život nebo minimálně zdraví. Bez kterých byste se neměli obejít si představíme v dnešním článku.
Speciální obuv
Na stavbě, ale i při některých menších domácích úpravách interiéru či exteriéru je dobré mít kvalitní a odolnou obuv. Bota by měla být prodyšná, ale zároveň pevná. Pro těžší práci se rozhodně hodí obuv s vyztuženou špičkou, na práci s motorovou pilou volte vyšší odolnou obuv s ocelovou špičkou, po které případně pila sklouzne a neprořezová vrstva ji nenechá proniknout až k noze.
Rukavice
Dalším praktickým pomocníkem a ochráncem jsou rozhodně rukavice. Na nich nešetřete a kupujte je vždy s ohledem na činnost, kterou v nich budete provozovat nejčastěji. Na špínu postačí textilie, ale pro náročnější práci volte raději kůži. Zpět k motorové pile, při práci s ní se určitě vyplatí pořídit speciálně vyztužené rukavice. Existují i rukavice, které odolají i vysokým teplotám, ty můžete využít při sváření, ale stejně tak i při zatápění a zejména přikládání do kamen či kotle.
Kalhoty a vrchní část oděvu
Pracovat s pilou, ale i obyčejnou strunovou sekačkou v krátkých kalhotách, to není zrovna rozumné, dlouhé kalhoty vás ochrání od kamínků a dalších částic, které při práci mohou odlétnout. Kvalitní bunda se speciálními vycpávkami ramen vám ušetří mnoho bolesti při práci s křovinořezem či jiným strojem, který máte k tělu připevněn popruhem na rameni.
Další ochranné pomůcky
A na co ještě myslet? Určitě si pořiďte ochranné brýle, na některé činnosti postačí klasické brýle k rozbrušovači a dalším nástrojům, pro kompletní ochranu obličeje raději využijte speciální ochranný štít. Nezapomeňte také chránit svůj sluch, k tomu slouží sluchátka nebo obyčejné špunty do uší. Při práci v prašném prostředí je doslova nutností filtr, díky kterému se vám prach nedostane do plic.
Nepodceňujte žádnou ze jmenovaných pomůcek či ochranného oděvu, investice do nich se vám rozhodně vyplatí.