- Reklama -magazín

Chytré vytápění tepelným čerpadlem doma i v průmyslovém areálu

Mohlo by Vás zajímat

info@press-media.cz
info@press-media.cz
info@press-media.cz

Tepelná čerpadla jsou moderním způsobem, jak vytápět dům i velké haly v průmyslových areálech. Mezi jejich největší přednosti patří nízká ekonomická náročnost oproti jiným způsobům vytápění, jako jsou pevná paliva nebo plynový kotel.

Koncovým prvkem zajišťujícím ohřívání vzduchu v interiéru nemusí být pouze klasické radiátory, ale můžete využívat rovněž podlahové vytápění. Používat je dále lze i pro ohřev vody v bazénu. V kancelářích nebo průmyslových či sportovních halách pak ve spojení s tepelnými čerpadly nachází využití stropní systémy pro vytápění a chlazení.

Princip funkce

Princip funkce tepelného čerpadla lze přirovnat ke klasické lednici, kterou máte v kuchyni, jen se nejčastěji využívá k opačnému účelu – místo ochlazování vnitřku má obvykle za úkol do interiéru domu či haly dodat teplo.

Tepelné čerpadlo z venkovního prostředí odebírá energii, která se díky kompresorovému okruhu přemění na teplo. Kromě energie z okolního prostředí pro svou funkci potřebují ještě dodávku elektrické energie. Prostředím sloužícím jako zdroj energie pro přeměnu na teplo může být vzduch, voda nebo země.

Oblíbený systém vzduch-voda

Nejoblíbenějším typem tepelných čerpadel jsou tepelná čerpadla vzduch-voda, která získávají energii z venkovního vzduchu. Tento systém vyžaduje instalaci venkovní jednotky samostatně umístěné u budovy, případně na ní. Vzhledem k principu tohoto systému nelze venkovní jednotku umístit do země, protože potřebuje nasávat venkovní vzduch, nebo ji mít uvnitř vytápěné budovy.

Kvalitní tepelná čerpadla vzduch-voda dokážou pracovat i při teplotě venkovního vzduchu –20 °C a naopak za horkých letních dnů mohou být způsobem, jak dům, halu nebo vodu levně chladit. Výhodou tohoto typu tepelných čerpadel jsou poměrně nízké pořizovací náklady ve srovnání s dalšími typy tepelných čerpadel, k čemuž přispívá rychlá a poměrně jednoduchá instalace.

Tepelné čerpadlo jako součást chytré domácnosti

Pojem chytrá domácnost označuje automatizaci procesů domácích zařízení pro snížení spotřeby energií při zachování, nebo dokonce zvýšení komfortu prostředí uvnitř budovy a také uživatelského komfortu. Automatizace se v chytré domácnosti týká například osvětlení, bezpečnostního systému nebo právě vytápění a chlazení. Míra automatizace je přitom zcela individuální včetně míry propojení všech systémů v rámci celé chytré domácnosti, aby každý uživatel mohl maximalizovat výhody tohoto komplexního systému v závislosti na svých potřebách.

Charakteristickým znakem chytré domácnosti je možnost ovládat jednotlivá zařízení přes internet. Díky vzdálené správě tepelného čerpadla, například prostřednictvím chytrého telefonu, může uživatel sledovat všechny potřebné údaje, jako je aktuální stav tepelného čerpadla, a ovládat jeho funkce. To umožní třeba na dálku nastavit zvýšení množství teplé vody, když budete vědět, že po příjezdu domů jí budete potřebovat více než obvykle.

Vytápění, ohřev vody, případně chlazení pomocí tepelného čerpadla patří mezi nejdůležitější prvky chytré domácnosti či chytrého průmyslového systému, protože se výrazně podílí na dosahování hlavních benefitů v podobě snížení energetické a finanční náročnosti a zajištění příjemného prostředí.

O společnosti Veskom

Společnost Veskom působící na českém i zahraničním trhu byla založena v roce 1991. Poskytuje komplexní služby v oblastech průmyslového chlazení, tepelných čerpadel a také stlačeného vzduchu, ať už se jedná o šroubové kompresory, turbokompresory, vývěvy nebo sušiče stlačeného vzduchu. Komplexními službami Veskom rozumí naprosto vše od poradenství a technických konzultací, přes následné vypracování projektové dokumentace, dodání zařízení, jejich montáž a spuštění až po záruční a samozřejmě i pozáruční servis.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy