home Architektura, Cestování Hlavní karlovarské kolonády. Poznejte všech 5!

Hlavní karlovarské kolonády. Poznejte všech 5!

Karlovarské kolonády se pyšní jedinečnými léčivými minerálními prameny, jsou ale také skutečnými architektonické skvosty, jejichž prohlídku byste během dovolené v Karlových Varech určitě neměli vynechat.

Koho by neučarovala Mlýnská kolonáda? Pseudorenesanční kamenná stavba je zdobená 12 pískovcovými sochami a prostory se díky koncertům rozléhají známé melodie. Procházkou pod její střechou, kterou nesou korintské sloupy, se napijete z 5 minerálních pramenů. Kolonáda je na území Karlových Varů vůbec tou největší a postavena byla v letech 1871 až 1881 podle návrhu českého architekta Josefa Zítka, na jehož tvorbu měl velký vliv studijní pobyt v Itálii.

Vřídelní kolonáda najdete pod kostelem sv. Máří Magdaleny po boku Teplé, se kterou částečně tvoří most. Kromě gejzíru kryje 5 stojanů s vodou různých teplot. Současná kolonáda byla vybudována podle návrhu Jaroslava Otruby v letech 1969 až 1975 a z původní dřevěné empírové stavby vznikla skeletová prosklená stavba s ocelovými sloupy a stěnami obloženými kamennými deskami. Členěna je do 3 základních hal s prolamovaným skleněným polygonem.

Obsah obrázku exteriér, budova, lidé, osoba

Popis byl vytvořen automaticky

Zdroj: Wikimedia Commons

V letech 1880 až 1881 byla podle vídeňských architektů Ferdinada Fellnera a Hermanna Helmera vybudována kolonáda Sadová. Neorenesanční stavba šestibokých pavilonů stojí na štíhlých korintských sloupech a slouží k pití Sadového pramene. Silou stejné dvojky architektů vznikla také bílá dřevěná stavba švýcarského stylu, která dnes jako Tržní kolonáda upoutává pozornost návštěvníků svým bohatým vyřezáváním a průčelím tvořeným sloupovou arkádou.

Hned nad kolonádou Tržní najdete kolonádu Zámeckou. Ta je rozdělena na 2 části: volně přístupnou kolonádu Horního pramene a kolonádu Dolního pramene, která je zpřístupněna pouze klientům Zámeckých lázní v rámci lázeňských pobytů. Opětovně zchátralá kolonáda byla přestavěna v roce 2001 na léčebné zařízení podle architekta Alexandra Mikoláše.

Přemýšlíte o návštěvě? Rezervujte si podzimní pobyt v Karlových Varech a užijte si lázeňskou architekturu v kabátku barevné přírody.

LivingHome on Facebook

Napsat komentář