home Zdraví Jak na úpravu vody ve studních

Jak na úpravu vody ve studních

Kvalita vody ve studních většinou není bez chybičky a jen málokdy odpovídá normám. Proto se většina lidí, jež mají vlastní studnu, nevyhne úpravě. Navíc chcete-li studniční vodu využívat k pití, musí splňovat požadavky na kvalitu pitné vody, které stanovuje Ministerstvo zdravotnictví ČR. Z vlastních zdrojů čerpá vodu až desetina obyvatel. Než se však pustíte do jakékoliv práce, je vhodné předem vědět, co přesně chcete upravovat.

Proto jako první krok slouží rozbor vody, který stanoví její kvalitu, a také tvrdost vody. Jestliže studnu či vrt teprve plánujete, začněte hydrogeologickým průzkumem – zahrnuje jak nalezení zdroje vody, tak průzkumný vrt a vyhodnocení. Zdraví a bezpečnost je přece na prvním místě. Podle toho, co zjistíte, můžete dále směrovat úpravy vody.

Mít na svém pozemku studnu je bezesporu výhoda. Máme tak k dispozici vždy čerstvou vodu a zadarmo. Nicméně má to své nevýhody. Pokud není o studnu dobře pečováno, může být namísto čerstvé vody zdrojem starostí a vrásek na čele, včetně zdravotních rizik.

Nejčastější úpravy ve studních

  • Voda obsahuje příliš hodně železa a manganu
  • Ve vodě může být hodně dusičnanů ze septiků či pole (nebezpečné především pro děti)
  • Voda je příliš tvrdá – obsahuje nad limit minerálů. Často vápník a hořčík
  • Voda může být znečištěná (písek, hlína, jíl)
  • Voda může obsahovat i organické nečistoty (fenoly, pesticidy)
  • Voda může nést stopy bakterií a mikroorganismů (nevolnost, bolesti břicha, průjem)
  • Voda může mít divnou chuť, barvu a vyšší obsah amoniaku

Nejčastější příčiny znečištění

Než přejdete k řešení úpravy vody, je vhodné zjistit, co její závadu způsobilo, protože nemusí jít o stálý, ale pouze momentální problém. Potíž může být ve špatném víku, které nedoléhá a do studny se tak mohou dostat dešťová voda či nečistoty, hnojení pole, nevyhovující čerpadlo apod. Prozkoumejte opravdu vše, co by problémy s vodou mohlo způsobovat.

LivingHome on Facebook

Napsat komentář