home Bydlení, Design, Interiér Jak na výběr sedačky?

Jak na výběr sedačky?

V obývacím pokoji trávíme hodně času, je to místo, kde se většinou potkává celá rodina, a i proto je důležité vybrat ten nejvhodnější sedací nábytek. Sedačka by měla být pohodlná, musí odpovídat svým stylem zbytku vybavení pokoje a zároveň svou velikostí nesmí v interiéru působit příliš rušivě nebo se v něm naopak ztrácet. Na první pohled se tedy zdá být výběr sedačky trochu věda, ale nebojte, postačí, když si odpovíte na několik základních otázek a v mžiku budete mít jasno, co vlastně hledáte.

Začněte velikostí

Nejprve se zamyslete nad tím, kolik osob bude nejčastěji sedačku využívat najednou a od toho se odpíchněte. Dále je dobré neopomenout možnost využití sedačky pro další účely, například má-li plnit funkci občasného lůžka pro hosty nebo by měla být přes den pohovkou a na každou noc se proměnit v pohodlné lůžko pro dva. V každém ze zmíněných příkladů budete vybírat jinou sedačku, takže si určitě předem ujasněte, co vše by měla svým účelem splňovat.

Oblíbené jsou sedačky rohové, ale pozor, aby se právě taková sedací souprava hodila do vašeho interiéru. Rohové sedačky mohou působit příliš robustně, a to nemusí pokoji lichotit, zejména pokud je menších rozměrů.

Materiál – těžká volba

Volba materiálu se také může zdát být nesnadná, ale i v tomto ohledu vám pomůžeme. Chcete-li do sedačky investovat více peněz, rozhodně se vyvarujte výrazným barvám a divokým vzorům. Snadno se okoukají a po roce či dvou už by vás mohla taková sedačka snadno omrzet. Volte raději jednoduší barevné kombinace či jednobarevné a doplňte je o barevné polštáře a deky dle sezóny či aktuální nálady.

Váháte-li mezi kůží, koženkou či textilním potahem, pak myslete na to, komu bude sedačka sloužit. Pro rodiny s dětmi je ideální kůže, snadno setřete i jogurt a jiné pochutiny, které bude gauč nucen ochutnávat spolu s vašimi ratolestmi. Vlastníte-li naopak kočičí miláčky pak kůže pod jejich drápky bude během krátké doby na cáry. Velmi líbivé jsou také sedačky kombinující umělou kůži se sedáky z textilií. Odpadá tak pro mnohé nepříjemný pocit ze studené kůže a sedačka bude i o něco levnější než celokožená.

Úložný prostor jako bonus

Do menších bytů a domů jsou určitě ideální volbou sedací soupravy nabízející úložný prostor. Většinou jsou to ty, které nabízejí možnost rozkládání, snadno je tak využijete jako již zmíněné lůžko pro příležitostné přespání. U sedaček určených pro každodenní spaní se ujistěte o kvalitě rozkládacího systému, ty levné většinou nevydrží.

LivingHome on Facebook
  • 1
    Share

Napsat komentář