home Služby Jak prodat nemovitost s hypotékou

Jak prodat nemovitost s hypotékou

Máte nemovitost, kterou chcete prodat, ale stále na ni splácíte hypotéku? Nemusíte se bát, tento proces je velmi častý a závratně se neliší od klasického prodeje nemovitosti. V článku níže si představíme, jak takový prodej vypadá a jaké kroky budou následovat.

Nemovitost s hypotečním úvěrem

V posledních letech můžeme zaznamenat jeden z největších nárůstů poskytnutých hypoték. Vzali jste si tedy hypotéku na dům, pozemek či byt a rozhodli jste se tuto nemovitost prodat? V případě, že hypotéka stále není splacená, je potřeba, aby proběhl trochu jiný proces než při prodávání nemovitosti, kterou plně vlastníte. 

To ale nepředstavuje žádný problém. Jde pouze o lehce složitější administrativní kroky a případnou delší dobu prodeje. Nemusíte se bát, v praxi jde pouze o pár týdnů navíc.

Obsah obrázku budova, obloha, exteriér, ulice

Popis byl vytvořen automaticky

Banka

Splácíte-li stále hypotéku na svoji nemovitost, je potřeba o všem obeznámit i vaši banku. Právě v tomto prodeji budete figurovat vy, jako prodejce, kupující a banka, u které máte hypotéku sjednanou. 

Podmínkou je, aby banka souhlasila s vaším prodejem nemovitosti. Zní to složitě, ale bývá samozřejmostí, že banka s prodejem souhlasí. Banka vám následně vystaví všechny dokumenty spojené s hypotékou. Tedy jaká částka zbývá splatit, úroky apod.

Možnosti prodeje

Dále vše záleží na kupujícím, jakým způsobem se rozhodne takovou nemovitost převzít. Nejjednodušší situace nastává, když má kupující na nemovitost celou částku a hypotéku si brát nemusí. V tomto případě vám pomůže výše zmíněné vyčíslení banky. Víte tedy, kolik peněz se dostane vám a zbylé peníze poputují k bance jako splacení hypotéky. Přesun peněz bývá ve většině případů přes advokátní nebo notářské úschovny.

Další možností je potom převod hypotéky na kupujícího. Zde je potřeba myslet na to, že banka s takovým převodem musí souhlasit a zkontrolovat si, zda je kupující schopen hypotéku splatit. 

Otázkou také zůstává, zda kupující bude souhlasit se všemi podmínkami dané smlouvy, tj. úrok, výše splátek apod. Když se všechny tři strany dohodnou a souhlasí, stačí pouze udělat dodatek ke smlouvě, který zpravidla hradí kupující.

Obsah obrázku text, osoba, interiér

Popis byl vytvořen automaticky

V neposlední řadě je tu také možnost, že si kupující bude chtít sjednat vlastní hypotéku, a to buď u stávající banky, která aktuální hypotéku poskytuje, nebo u jiné. Stávající banka může kupci nabídnout lepší podmínky a vás tak čeká méně poplatků, protože samotná banka o nic nepřichází. 

Kdyby ale tato banka nebyla schopna nabídnout dostatečně výhodné podmínky, může si kupující sjednat hypotéku u jiné. Bude potřeba souhlasu banky s koupí, souhlasu k zástavnímu právu jiné banky a v neposlední řadě vyčíslení úvěru. Všechny platby pak probíhají přes notářskou kancelář. Vaše banka dostane potřebnou částku, kterou bylo třeba splatit, a vy dostanete zbylou část z prodeje.

Přestože to může znít složitě, jsou všechny tyto úkony velmi časté a prodej nemovitosti, na kterou stále splácíte hypotéku, nebude žádný oříšek. Časově si možná o pár týdnů počkáte, ale určitě se nemusíte bát, protože se samotný prodej nijak neliší od klasického prodeje nemovitosti bez hypotéky.

LivingHome on Facebook

info@press-media.cz

info@press-media.cz

Napsat komentář