- Reklama -magazín

Jak správně odvětrávat koupelnu či WC bez oken?

Mohlo by Vás zajímat

V každé koupelně, kterou obývá jeden nebo více členů domácnosti, vzniká kvůli sprchování, mytí či praní nebo sušení prádla mnoho vlhkosti. Tu je potřeba odvětrávat, pokud nechcete, aby se zde začala tvořit plíseň. Cirkulaci vzduchu je nutné zajistit také na toaletě, v tomto případě je však hlavním cílem zbavení se zápachu. Jak se s těmito problémy vypořádat, jestliže tyto místnosti nemají okna? Ventilátor do koupelny nebo větrání pomocí rekuperace může být i vaším řešením.

Obrázek: Ventilátor zabrání tvorbě plísně v koupelně.

více v článku...

Jak a proč vzniká potřeba odvětrávání?

Zrekonstruovali jste starší domek nebo vám zateplili panelový dům a vy se teď nestačíte divit tomu, co se postupně objevuje na stěnách, případně také ve spodních částech nábytku?

Plíseň, která v koupelnách vzniká vlivem špatného odvětrávání, se vyskytuje velmi často ve starších budovách, a to především v případech, kdy dojde k zateplení stěn. Je naprosto pochopitelné, že se touto cestou snažíte zvýšit tepelně izolační vrstvu a tím snížit náklady na vytápění. Na druhou stranu však nesmíte zapomenout, že pokud dům utěsníte, narušíte jeho přirozené vlastnosti a tím i cirkulaci vzduchu. Právě to se projeví vznikem plísní na stěnách, nábytku nebo v koupelnových spárách. Plíseň se může objevovat nejen v koupelně, ale také například za kuchyňskou linkou, která přiléhá k venkovní stěně. Chceme-li tomuto problému předejít, je nutné zajistit odvětrávání koupelny.

Odvětrávat je nutné nejen koupelnu, ale také toaletu, chceme-li se zbavit pachů. Tento problém je nutné nejčastěji řešit v panelových bytech, kde se toaleta, stejně jako koupelna, nachází uprostřed bytových jednotek.

Pokud tedy v místnostech, které potřebují odvětrávat, nemáte okno, bude vhodné porozhlédnout se po dostupných možnostech. Jednou z nich je právě pořízení ventilátoru.

Jak vybrat ventilátor do koupelny?

Při výběru ventilátoru byste měli dbát různých aspektů směřujícím k výběru ventilátoru, který vám bude 100% vyhovovat. Prvním takovým aspektem je jeho hlučnost, dále účel, a nakonec neméně důležité ovládání ventilátoru.

Hlučnost ventilátoru

Stejně tak jako vyžadujete nízkou hlučnost vysavače nebo digestoře v kuchyni, měla by vás zajímat také hlasitost puštěného ventilátoru. Nikdo přece nestojí o to, abyste při noční návštěvě toalety probudili polovinu obyvatel domu, nebo abyste při vytouženém odpočinku ve vaně poslouchali hučení.

Účel ventilátoru

Všechny ventilátory nemají stejný účel, byť by se to na první pohled mohlo zdát. Pokud hledáte koupelnový ventilátor, bude potřeba aby především odváděl vlhkost z místnosti. Pokud ale potřebujete ventilátor na toaletu, případně je možné využít jej také do spíže, hledejte ten, který odvádí pachy.

Ovládání ventilátoru

Ke 100% spokojenosti si budete moci vybírat také mezi několika způsoby ovládání ventilátoru.

Modely, které mají zabudovaný senzor vlhkosti, tzv. hygrostat, budou perfektně sloužit v koupelně, protože se dokáží spustit na základě vysoké vlhkosti v místnosti. Princip je jednoduchý. V momentě, kdy ventilátor zaznamená vyšší než maximální povolenou vlhkost, spustí se a začne odvětrávat. Po klesnutí na požadovanou hodnotu se znovu sám vypne.

Obrázek: Tichý ventilátor s čidlem vlhkosti Dalap 100 NOMIA ZW.

Jak do koupelny, tak i na toaletu je možné využít ventilátor s časovým doběhem. Ten bude větrat ještě nějaký čas poté, co jej vypnete. Délku větrání po vypnutí spínače je možné nastavit dle dostupných možností v rámci jeho nastavení.

Nakonec je možné pořídit ventilátor, který funguje na základě světelného nebo pohybového čidla. Vzhledem k tomu, že koupelnu běžně navštěvujete vícekrát denně, ale ne vždy je nutné zapínat odvětrávání, je doporučeno používat tento typ ventilátoru spíše na toaletu.

Změření průměru otvoru ventilátoru

Až si na základě specifik vyberete ventilátor, se kterým budete spokojeni a bude vám vyhovovat, přichází na řadu zjistit průměr ventilátoru. Samozřejmě v případě, kdy pouze měníte starý ventilátor za nový, je práce snazší. Stačí změřit průměr již existujícího otvoru a práce je hotová.

Obrázek: Velikost otvoru pro ventilátor se musí přesně změřit.

Nově vznikající otvor pro ventilátor

Složitější situace nastane v případě, kdy bude otvor pro ventilátor teprve vznikat.

Pro vhodnou velikost ventilátoru byste nejprve měli znát rozlohu místnosti, do které jej budete instalovat. Dále je nutné rozmyslet si umístění ventilátoru, vzdálenost odsávaného vzduchu anebo počet osob obývajících místnost, pokud máte v úmyslu namontovat ventilátor do obytné části domu či bytu.

  • Velikost místnosti – jeden z nejdůležitějších parametrů zjistíte vynásobením výšky, šířky a délky místnosti. Tímto výpočtem získáte objem místnosti v metrech krychlových. Ten je klíčový pro správný výpočet průtoku vzduchu v m³/h, kterého by měl ventilátor dosáhnout.
  • Umístění ventilátoru – na umístění ventilátoru je dobré myslet proto, abyste dokázali předcházet riziku zásahu elektrickým proudem. Pokud jej například chcete umístit přímo nad vanu nebo sprchový kout, doporučujeme ventilátor na 12V.
  • Vzdálenost odsávaného vzduchu – neboli délka potrubí, kterým bude odsávaný vzduch proudit. Je nutné jej znát proto, abyste předešli problému s nedostatečným odsáváním vzduchu. Dále by se mohlo stát, že by se odsávaný vzduch držel v trubkách a následně se vracel zpět do místnosti.
  • Počet osob v místnosti – pokud plánujete ventilátor například do průmyslové budovy, je nutné kalkulovat s průměrnými 30 m3/h na osobu, v případě fyzicky pracujících lidí 50 m3/h na osobu.

Dbejte bezpečnostních zón

Pomocí bezpečnostních zón dokážete zjistit možnosti, které se vám naskýtají pro instalaci ventilátoru v místnosti, kam jej plánujete umístit. Existují celkem 4 (0,1,2 a 3) zóny, od kterých se umístění odvíjí. Nejbezpečnější zónou pro umístění ventilátoru v koupelně, či jiné podobné místnosti, je zóna 3.

Jak správně ventilátor zapojit

Ventilátor se zapojuje pomocí svorkovnice. Ze zdi jsou v ideálním případě vedeny tři vodiče, může se však stát, že budou pouze dva. Nejprve vás bude zajímat vodič černé nebo hnědé barvy – říká se mu L (fáze) a vodič modré nebo zelenožluté barvy – N (pracovní nula).

Odpojte vodiče od sítě a přistupte k připojení ventilátoru. Montáž ventilátoru s časovým doběhem se příliš neliší od montáže ventilátoru bez přídavných funkcí. Jediným rozdílem je, že na svorkovnici ventilátoru s časovým doběhem se vyskytuje přídavná svorka, která dovoluje zapojení třetího vodiče s označením LT. K zapojení vypínače ventilátoru je vždy nutné povolat elektrikáře.

Jen v dokonale odvětrané koupelně se nemusíte obávat vzniku nebezpečných plísní.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy