home Bydlení, Design, Interiér, Zboží Jaké povlečení na léto?

Jaké povlečení na léto?

Každý se těší na léto, na slunce, teplé dny, ale už málokdo má rád teplé noci, kdy se špatně spí. S tím vám může pomoci vhodně vybrané povlečení. Když se vybere vhodný materiál, který bude chladit a bude savý, tak i v horkých letních nocích se krásně vyspíte. Jaký je vhodný materiál povlečení na léto, se dočtete v našem článku.

Výměna zimního za letní

Stejně jako se vyměňuje pravidelně povlečení, tak si s příchodem léta by se měly vyměnit peřiny a polštáře. Jedná se konkrétně o jejich výplně. Deky na léto jsou velmi slabé a potahované tkaninami, které jsou vyrobené tak, aby odváděly vlhkost od těla a snížili tak pocení během noci.

U polštáře je celkem jedno, jaký materiál zvolíte. Je na vás, jestli máte rádi naducané nebo slabé polštáře, ale jelikož se potíme i na hlavě, ve vlasech, pak je dobré volit polštář se speciálními vlákny, které pot a vlhkost odvádějí od těla.

Nezapomeňte na správné rozměry

Léto je plné barev, vše je zářivější a slunečné. Vneste si do své ložnice léto a vybírejte povlečení s motivy květin nebo v jemných barvách s čistými liniemi nebo vsaďte na tradiční proužky, které evokují moře a dovolenou. Při výběru nezapomeňte na správné rozměry.

  • standardní velikost přikrývka 140×200 cm, polštář 70×90
  • prodloužené velikosti přikrývka 140×220 cm, povlečení 200×220 cm
  • francouzská deka přikrývka 240×200 cm, 240×220 cm

Základem je bavlna

Bavlna je materiál, který má skvělou savost, je prodyšný, měkký a velmi příjemný na dotek. Bavlněné povlečení si také zachovává svou barvu a tvar, což je u jiných materiálů mnohdy nedosažitelné. Bavlna se pak různými technologickými úpravami proměňuje do speciálních variant.

Těmi variantami jsou například:

  • krep
  • damašek
  • atlas grádl
  • satén

Návrat ke tradici

Jedním z tradičních materiálů pro výrobu povlečení je len. A stále více se vrací do českých ložnic. Len má výborné vlastnosti, díky kterým v létě příjemně chladí. Len se nejčastěji využívá ve směsi s bavlnou. Nejvíce jsou poměry 15 % lnu a 85 % bavlny, nebo 55 % lnu a 45 % bavlny.

Vzdušné materiály na léto

Materiál, který se dá považovat za vzdušný a jako stvořený pro povlečení na léto je bavlněný satén. Vyrábí se z nejjemnějších přízí. Díky tomu je celé povlečení lehké, prodyšné a neobyčejně příjemné na dotek.

Nabídka bavlněného saténu je velmi pestrá a tak není problém sehnat jednobarevné provedení, nebo naopak povlečení ve veselých a pestrých barvách, s moderními i tradičními dekory nebo v extravagantním provedení.

Speciální materiály

Každý zná bavlnu, satén nebo damašek, ale jsou i další zajímavé materiály používané na výrobu povlečení, které v létě příjemně chladí a odvádějí vlhkost. Jendou z úprav bavlny,která je méně známá je atlas grádl. U ložního prádla zahraničního původu se vyskytuje označení lion.

Lion je hladká tkanina s lesklým povrchem. Mezi méně časté materiály patří perkál, což je lehká tkanina, která výborně saje a dokáže vyrovnat teplotu. Stejné vlastnosti nabízí renforcé, které má hrubší a silnější strukturu v plátnové vazbě.

Přírodní viskóza

Jedním z materiálů, které patří mezi čistě přírodní patří viskóza, která se vyrábí z derivátů dřevěné vlákniny – celulózy. Viskóza se v současné době vyrábí nejčastěji z eukalyptu, ale také bambusu nebo kukuřičných vláken.

LivingHome on Facebook
  • 1
    Share

Napsat komentář