- Reklama -magazín

Jaké vybrat osvětlení na zahradu, balkon či terasu?

Mohlo by Vás zajímat

Chcete-li trávit příjemné letní večery na balkoně, zahradě či terase, neobejdete se bez vhodného osvětlení. Pořízení venkovních světelných zdrojů se vám však vyplatí i z bezpečnostních důvodů. Eliminujete totiž riziko případných úrazů kvůli zakopnutí a pádu v šeru. Nejste-li si jisti, jaké osvětlení zvolit, máme pro vás pár tipů.

Obecná doporučení

U venkovních svítidel je nezbytné volit druh s odpovídajícím stupněm krytí (tzv. Ingress Protection neboli IP). Jedná se o stupeň ochrany svítidla před vniknutím cizích těles a kapalin. V interiéru není nutné tak vysoké IP jako v exteriéru, kde je nutná ochrana před vlivy počasí. U venkovního osvětlení by se míra krytí měla pohybovat mezi IP 44 – IP 68. Velmi praktické je myslet rovněž na ovládání svítidel. V ideálním případě byste měli mít ovládání venkovního osvětlení jak v domě, tak venku. U balkonových svítidel v panelovém domě zpravidla stačí ovladač v bytě.

Na balkon se hodí třeba led pásky

Na balkon zpravidla nemusíte umisťovat mnoho světelných zdrojů. Vše se odvíjí od velikosti balkonu. Vhodné balkonové osvětlení může představovat nástěnné či stropní svítidlo. Zajímavou alternativou jsou i led pásky, jejichž instalace je velmi snadná.

Terase sluší stropní osvětlení a nástěnná svítidla

K dostatečnému osvětlení terasy potřebujete více svítidel, s jedním si nevystačíte. Nezastřešenou terasu můžete osvětlit kupříkladu pomocí nástěnných venkovních svítidel. U zastřešených teras bývají ideální volbou stropní svítidla. Připadá-li vám tato možnost příliš fádní, oživte svou terasu závěsnými lucerničkami a světelnými řetězy.

Zahradu osvětlete sloupkovými svítidly a solárním LED světlem

Nejnáročnější bývá vyřešit osvětlení zahrady. Velmi záleží na její velikosti i členění. Rovnoměrně rozmístěte světelné zdroje v prostoru. Berte v potaz jak výsledný vzhled zahrady, tak její bezpečnost. Nezapomeňte proto umístit svítidla poblíž cestiček a chodníčků, schůdků, bazénu či zahradních jezírek. Z estetického hlediska se doporučuje osvětlení skalek a okrasných záhonů. Samozřejmostí jsou svítidla poblíž zahradního posezení. A jaké světelné zdroje zvolit? Do zahrady se skvěle hodí třeba zápustná solární LED svítidla, sloupková svítidla a přízemní svítidla s bodcem.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy