home Bydlení, Design, Interiér Mít či nemít koberec?

Mít či nemít koberec?

Při zařizování interiéru naráží řada lidí na kobercové dilema. Je lepší pořídit koberec nebo raději nechat podlahu bez něj? Obě alternativy mají své klady i zápory a jsou vhodné pro jiný typ uživatelů. Pokusíme se vám nesnadné rozhodování usnadnit porovnáním obou alternativ. Na závěr zhodnotíme, pro koho je která varianta nejvhodnější.

Výhody a nevýhody koberců

Pro využití koberců mluví zvláště jejich schopnost sloužit jako zvuková a tepelná izolace. K jejich výhodám patří i komfort, který vám poskytují při chůzi. Nevýhodou koberců je zvláště usazování alergenů  (např. prachu a roztočích exkrementů). Z tohoto důvodu se koberce v interiéru nedoporučují alergikům či astmatikům. Záporů je však více. I když jste zdraví, může vás od koberce odradit náročnost na údržbu (zvláště těch celoplošných). U mnohých kusových koberců bývá zase riziko uklouznutí. Při jejich výběru proto upřednostněte variantu s protiskluzovou úpravou. S kusovými koberci bývá rovněž problém, když na ně umístíte nábytek. Chcete-li např. časem vyměnit starý koberec za nový, nevbývá to snadné. Kupříkladu může dojít ke skrčení koberce při přesouvání nábytku.

Klady a zápory volné podlahy

Výhodou podlahy bez koberce bývá snadná údržba. Značně však záleží na volbě podlahové krytiny. Třeba lité podlahy se čistí mnohem lépe než dřevěné parkety. V některých případech patří k záporům bezkobercové varianty riziko poškození podlahové krytiny. Hrozí např. poškrábání podlahy od vašich domácích mazlíčků. Nevýhodou volné podlahy může být také její nižší zvuková a tepelná izolace. Tyto problémy lze však vyřešit kupříkladu výběrem akustické plovoucí podlahy.

Pro koho je koberec a kdy se mu vyhnout?

Koberec obecně je vhodný pro ty, kteří hledají levnou a snadno umístitelnou alternativu tepelné a zvukové izolace. Rovněž potrpíte-li si na zajímavé interiérové doplňky, oceníte koberec (konkrétně jeho kusovou variantu). Kusové koberce se hodí především do obýváku, ložnice či dětského pokoje. Naopak nevhodné bývá koberec umístit do prostoru s vysokou vlhkostí, jako je koupelna. Úplně vzdát koberců by se měli alergici a astmatici. Ze zdravotního hlediska je to pro ně lepší. Dáte-li na módní trendy, nechte podlahu volnou nebo umístěte v interiéru kusový koberec s protiskluzovou úpravou. Celoplošné koberce právě nejsou v módě. Volnou podlahu rovněž upřednostňují ti, kteří lpí na snadnosti údržby interiéru.

LivingHome on Facebook
  • 1
    Share

Napsat komentář