- Reklama -magazín

Plot jako štít i estetický prvek

Mohlo by Vás zajímat

Otázku oplocení začíná většina lidí řešit těsně po té, co dokončí výstavbu či rekonstrukci domu. Někdy ovšem na plot doje i několik let po nastěhování, protože se nejedná o levnou záležitost. Pomineme-li variantu klasického pletiva, které sice také poslouží, ale mnoho parády nenadělá, pak nás čeká nesnadné rozhodování, kterou z variant zvolit. Snad vám dnešní článek toto dilema alespoň trochu usnadní.

Materiál

Konečně jste dali dohromady potřebné finance, abyste vůbec byli schopni oplocení realizovat a teď se nejste schopni rozhodnou, jaký zvolit materiál? Podíváme se tedy na jednotlivé varianty.

Dřevo

Dřevěný plot může mít hned několik variant. Výhodou tohoto materiálu je určitě především jeho universálnost, hodí se totiž snad k úplně každému typu domu. K modernímu stejně jako třeba ke srubu. Kombinovat jej můžete s kamennou podezdívkou a sloupky nebo nechat čistě dřevěná plotová pole.

Možná se vám zalíbí varianta dřevěného plotu z lískových větví či bambusu. Můžete tak získat originální oplocení a v různých částech pozemku i kombinovat nejen různé typy dřeva, ale i materiálu. Kámen se se dřevem rozhodně může, takže taková pěkná kamenná zeď v kombinaci se dřevěným plotem v další části zahrady nebude špatnou volbou.

Kov

Kované ploty jsou také velmi oblíbené, někdy se setkáme s příliš divou variantou ve stylu Harryho Pottera, ale s citem zvolený kovaný plot může být skutečnou chloubou.

Zcela originálním může být plot z plechových dílů, ty mohou mít nejrůznější vzory a tvary a plot tak bude působit skutečně neotřelým designem. Navíc lze vybírat ze široké palety barev, oplocení tak lze snadno sladit s barvou fasády vašeho domu a neomezuje se tak na několik málo přírodních barev.

Kámen

Zděný plot nepůsobí příliš hezky, ale někdy není jiná varianta možná. Zejména pokud potřebujeme vyřešit otázku soukromí a případně i částečné zvukové izolace, jsou zdi v jakékoliv své podobě jediným řešením. Pěkně obložená zeď bude vypadat mnohem lépe než bez obkladu a během několika málo let ji částečně schová třeba živý plot nebo i nepravidelně vysázené keře a rostliny, takže se nemusíte obávat, že vaše zahrada bude nutně neútulná.

Poslední variantou jsou tzv. gabionové ploty, i ty mohou tvořit zeď, ale nejčastěji se kombinují právě se dřevem či v prázdných částech bez kamenů lze vysázet na zeminu nenáročné rostliny.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy