- Reklama -magazín

Průmyslové armatury

Mohlo by Vás zajímat

Dalo by se říct, že v dnešní době existuj armatury téměř na všechno. Proto ať už doma jen tak něco kutíte nebo potřebujete opravit již existující armaturu, stačí se porozhlédnout na trhu a jistě objevíte něco, co se vám bude při vaší práci hodit.

Co všechno vlastně patří mezi armatury?

Armatura se obecně definuje jako pomocný prvek potrubí. Zjednodušeně řečeno tam patří tedy všechno, co se týká potrubí. Tedy kromě samotného potrubí. Od této definice se pojem armatura přenesl také na vodovodní baterie, tedy všelijaké kohoutky a kohouty. Dále sem patří různé ventily – uzavírací, zpětné, pojistné, regulační, vyvažovací nebo například odkalovací. Mezi armatury se řadí odvaděče kondenzátu, regulátory tlaku, hydranty, výtokové stojany, čerpadla, filtry na vodu nebo plyn, šoupátka, kohouty a klapky. Co se týče základních pomocných prvků potrubí, jedná se i o kolena, těsnění a všelijaké zaslepovací a ploché krkové příruby. Nejčastěji se však setkáte hlavně s vodovodními bateriemi a kulovými kohouty.

Do každého průmyslu

Průmyslové armatury najdete ve mnoha odvětvích, zejména ve vodárenství, plynárenství, teplárenství, chemii a petrochemii, ale také v energetice nebo potravinářství. Využívají se například i u bioplynových stanic, výrobních hal nebo čističek odpadních vod. Většinou se však s armaturami člověk nejčastěji setkává v domácnosti.

Není ventil jako ventil

Pokud potřebujete ventil na regulaci průtoku kapalin, máte na výběr mezi kohouty, klapkami anebo šoupátky. Ačkoliv účel mají všechny tyto armatury stejný, pracují na trochu odlišných principech. Kohout pomocí kuželky, jež se šroubovitě pohybuje kolmo k ose potrubí, uzavírá kruhové sedlo a tím reguluje průtok kapaliny. Celý tento systém se udává do pohybu otočným provrtaným prvkem. Kulové kohouty jsou spolehlivé, bezproblémové a snadno se udržují, proto se s nimi setkáte nejčastěji. Klapky regulují průtok kapaliny pomocí ploché, obvykle kruhové desky, která se otáčí kolem své osy kolmo k ose potrubí. A šoupátka, jak už název napovídá, jsou také ploché destičky, které se ale kolmo do osy potrubí posouvají.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy