home Architektura, Bydlení, Design, Reality, Stavba Rodinný dům – koupě, výstavba nebo rekonstrukce?

Rodinný dům – koupě, výstavba nebo rekonstrukce?

Už delší dobu toužíte po rodinném domě, jenže nevíte, zda koupit nový pozemek a postavit rodinný dům podle vašich představ, nebo radši koupit již postavený dům a ten pak postupně rekonstruovat. V tomto článku vám představíme čtyři varianty, jak pořídit vlastní bydlení a snad vám pomohou při vašem budoucím rozhodování.

Koupě rodinného domu v rámci developerského projektu

Jednou z možných variant pořízení vlastního bydlení je koupě již vyprojektovaného a rozestavěného typového rodinného domu. Její nespornou výhodou je, že se člověk v podstatě o nic nemusí starat. Řada těchto společností vám navíc pomůže a zajistí i financování vašeho bydlení.

Výhody koupě:

 • ušetření řady starostí (např. shánění lidí k výstavbě),
 • trávení času nad projektováním vlastního bydlení,
 • vyřizování různých povolení a administrativy.

Naopak za hlavní nevýhodu koupě domu z developerského projektu se považuje to, že stavby jsou již naprojektovány, tudíž nemůžete zasahovat do změny podoby domu nebo jeho dispozičního řešení. Dále nemáte možnost ani kontrolovat kvalitu výstavby. U některých menších developerských společností se pak můžete setkat se zásadními chybami.

Výstavba rodinných domů na klíč

Dalším způsobem, jak přijít k vlastnímu bydlení, je výstavba rodinného domu na klíč. Tento způsob je pohodlný jako developerský projekt, ale na rozdíl od něj zde máte možnost ovlivnit, jak váš rodinný domek bude vypadat, jak bude uvnitř uspořádán a hlavně si můžete kontrolovat i kvalitu stavby.

U rodinných domů na klíč se často vybírá ze dvou projektů – typový nebo individuální. U typového projektu si vybíráte z již připravených variant rodinných domů. U projektů individuálních si lze vymyslet vlastní rodinný dům, na základě čehož pak projektant vytvoří stavební projekt.

Výhody:

 • žádné starosti ohledně výstavby,
 • o vše se postará stavební firma.

Úskalím pak může být výběr nejvhodnější a kvalitní stavební firmy. Nejlepší cestou při výběru je pak na doporučení od známých a přátel.

Stavba rodinného domu svépomocí

Rodinný dům lze samozřejmě vystavit i vlastními silami. Jedná se o nejlevnější variantu výstavby, ale na druhou stranu i o nejpracnější, jelikož si vše budete muset zařídit sami – od financování, vyřízení stavebního povolení a další administrativy, plánování a projekt stavby, nákupu materiálu až po samotnou stavbu a kolaudaci.

Stavba rodinného domu svépomocí je velmi časově i fyzicky náročná záležitost, takže pokud ji budete chtít zvolit, je třeba se na to celkově připravit. Počítejte i s tím, že celková výstavba vám bude trvat mnohem déle než například stavba domu na klíč. Na druhou stranu, pokud máte dostatek organizačních schopností, nemusíte vše stavět sami, ale na jednotlivé úkony najmout stavební party a jejich práci pouze řídit.

Výhody stavby svépomocí:

 • výstavba domu podle vašich představ,
 • nejlevnější řešení při stavbě,
 • dohled nad stavbou.

Rekonstrukce staršího rodinného domu

Poslední možností je koupě staršího rodinného domu, který následně zrekonstruujete. Velkou výhodou této varianty je, že můžete okamžitě bydlet a veškeré úpravy na domě dělat postupně. Další výhodou je i fakt, že dům již stojí na pozemku, tudíž ho nemusíte pořizovat zvlášť, jako je tomu u novostavby. Plusem je samozřejmě i to, že již postavené rodinné domy stojí na lepších místech než řada samotných pozemků určených pro výstavbu novostaveb.

Hodně lidí ke koupi staršího domu přistupuje i z toho důvodu, že je finančně nejvýhodnější. Avšak ne vždy tomu tak je! Často je u těchto domů těžké určit rozsah prací, které budou nutné udělat. K tomu se samozřejmě váže i to, že je těžké odhadnout, kolik celkově úpravy budou stát. Navíc financování rekonstrukce může být složitější než financování nové výstavby.

Ať už si vyberete jakoukoliv z variant, doufáme, že si vyberete pro sebe to nejlepší možné řešení. Zvažte všechna pro a proti a vše si důkladně promyslete. Rodinný dům nekupujeme ani nestavíme každý rok, jedná se o dlouhodobou investici, proto vše dopředu zvažte, abyste v závěru byli se svým rozhodnutím opravdu spokojeni.

Za poskytnuté informace k článku děkujeme firmě MIRAS – výstavba rodinných domů Plzeň

LivingHome on Facebook
 • 1
  Share

Napsat komentář