- Reklama -magazín

Správná péče o pokojové orchideje

Mohlo by Vás zajímat

Patříte mezi ty, kterým orchideje kvetou jen přesně tak dlouho, než opadají první květy po té, co si je přinesete domů? Toužíte po tom, aby vydržely déle a aby většinu času nevypadaly jak zelená změť nikterak půvabných listů, ze kterých se tyčí už jen pár podpůrných tyčí? Jak na to? Věřte, že to není žádná velká věda!

Orchideje totiž, byť se tak nezdá, nejsou nikterak náročné rostliny. A pokud budete dodržovat pár základních pravidel, mohou vám svýmorchideje tělo článku krásným květem zkrášlovat domov téměř po celý rok. Ideální teplota pro pěstování orchidejí je kolem 20 stupňů, ale rozhodně nebudou strádat, pokud se v letních měsících teplota vyšplhá přes třicítku. Orchidej má ráda světlo, ale nemělo by na ni přímo pražit slunce. Ve svém přirozeném prostředí tropických lesů je chráněna vysokými stromy, vy ji můžete chránit na okenních parapetech záclonou či žaluziemi, které sklopíte do vhodného úhlu. Další velice podstatnou zásadou je, nevystavovat orchidej průvanu. Nebude se ji dařit uprostřed místnosti, kde je v neustálém proudění vzduchu z pohybu všeho a všech kolem! Pokud vyberete okenní parapet, volte ten, kde okno nepoužíváte k větrání tak často.

Dalším faktorem, který může zhatit celé vaše orchidejové snažení je zálivka! Orchideje jsou rostliny, které většinu živin přijímají prostřednictvím vzdušných kořenů. Zálivku se doporučuje provádět asi tak jednou týdně a to takovým způsobem, že rostliny ponoříte až na 24 hodin do vody. Poté zbylou vodu vylijete a orchidej má zase zhruba na týden vystaráno. Pokud máte velmi tvrdou vodu, použijte raději vodu převařenou nebo destilovanou. Tvrdá voda totiž způsobuje hromadění solí a ty orchidejím škodí. K hnojení a doplňování substrátu volte vždy přípravky speciálně určené pro tento druh rostlin. Substrát si případně můžete vyrobit i sami, postačí vám směs nalámané borovicové kůry, polystyrenu, kousků molitanu a dřevěného uhlí.

Uvidíte, že květy na sebe nenechají dlouho čekat. Až se dočkáte a květy později odkvetou a odpadnou, nezapomeňte vždy odstřihnout odkvetlý stonek zhruba v jeho první třetině. Rostlina se tak nebude zbytečně vyčerpávat a brzy narazí stonek nový. Tak, ať vám krásně kvetou!

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy