home Bydlení, Rekonstrukce, Stavba Jak vybrat novou střechu a rekonstruovat starou

Jak vybrat novou střechu a rekonstruovat starou

Je střecha na vašem rodinném domě pohromou? Je stará, zatéká do ní, profukuje a uniká skrze ní teplo? V tom případě je ideální čas na to, s tím něco udělat. Opravy a rekonstrukce střech dokážou vyřešit všechny výše zmíněné problémy.

Jaký typ střechy zvolit?

Než se pustíte do rekonstrukce, musíte si udělat jasno, jaký typ střechy zvolíte. Hodně záleží, jaká střecha je na rodinném domě momentálně. Také je důležité, zda chcete vybudovat podkrovní prostory a jak je celý rodinný dům řešen.

Při výběru té správné střechy se zaměřte na:

 • tvar střechy,
 • strukturu,
 • a její barevnost.

To všechno totiž tvoří komplexní architektonický celek. Je třeba vybírat obezřetně a případně se v tomto směru poradit i s odborníkem, abyste byli v konečném důsledku spokojeni.

Typy střech

V současné době je na trhu dostupná celá řada typů střech. Při rozhodování a výběru berte v potaz estetické, funkční i ekonomické hledisko. Střechy se obecně rozlišuje na dva základní typy střech a to na ploché a šikmé.

Ploché střechy

Ploché střechy lze nejčastěji vidět u starších domů, avšak ani v současné době nevychází z módy. Jelikož zde není potřebná investice do krovu, je finančně méně náročná než například střecha šikmá. Její velkou výhodou je i to, že má menší plochu, kterou je nutno izolovat.

Šikmé střechy

Nejběžnějším řešením zastřešení v dnešní době jsou šikmé střechy, které nabízejí více tvarových variant. Nejčastěji se lze setkat se sedlovou střechou, která je nejznámější, nejpoužívanější a stavebně nejjednodušší. Sedlová střech je do tvaru A a sestává ze dvou proti sobě nakloněných rovin, které mají sklon od 15º do 45º a víc.

Výhody šikmých střech:

 • odolnost vůči povětrnostním vlivům,
 • díky tvaru je střecha méně vystavována nepříznivému počasí,
 • plášť je méně namáhaný a vydrží tak delší dobu.

Dalšími typy šikmých střech jsou:

 • pultový typ – jedná se o jednoduché tvar střechy, které jsou složené z jedné roviny s hřebenem, který je ohraničený okapy,
 • valbový typ – ten je tvořen stejně jako sedlová střecha dvěma proti sobě nakloněnými rovinami, které jsou však ukončeny šikmým zkosením, tento typ střechy se používá zejména u rodinných domů s půdorysem do tvaru L,
 • stanový typ – v našich podmínkách se příliš nevyskytuje, tento typ střechy je do tvaru jehlanu, kdy se všechny strany sbíhají do jednoho bodu,
 • mansardový typ – je netradiční střechou jako stanový typ, mansardová střecha je mezi hřebenem a okapem rozdělena na dvě odlišné střešní roviny odlišného sklonu, díky tomuto typu vznikají větší podkrovní prostory

Oprava, rekonstrukce a zateplení střechy

Když už víte, jaký typ střechy zvolíte, můžete přejít k samotné rekonstrukci. K tomu je zapotřebí si najít věrohodnou firmu. Hodně také záleží na poškození samotné střechy. Ne vždy je nutná kompletní náhrada za novou. V některých případech postačí její oprava. To však ale musí posoudit odborník, který vám doporučí nejlepší řešení.

Pokud bude zapotřebí kompletní rekonstrukce střechy, pak se běžně provádí i zateplení střech, neboť střechou uniká nejvíce tepla. Díky zateplení střechy:

 • ušetříte až 50 % tepelné energie,
 • v zimě tepelná izolace udrží teplo,

v létě bude díky tepelné izolaci uvnitř příjemné klima.

LivingHome on Facebook
 • 1
  Share

Napsat komentář