home Bydlení Změkčení vody v domácnosti

Změkčení vody v domácnosti

Vodní kámen s tvrdou vodou tvoří nejčastější problém s jakým se ohledně pitné vody můžete setkat. Nejde jen o to, že v tvrdé vodě budete mít horší výsledky při použití mycích a pracích prostředků, ale nejspíš se budete potýkat i s vodním kamenem. A ačkoliv nejde o nic vážného, je to něco, co vám může život pěkně znepříjemnit. Přesto se nemusíte bát, existuje snadné řešení, jak změkčení vody v domácnosti zařídit.

Vznik vodního kamene

Vodní kámen a tvrdost vody jdou spolu ruku v ruce. Tvrdost vody je dána obsahem hořečnatých a vápenatých solí ve vodě. Jsou to totiž právě tyto soli, které při rozpouštění vytváří vodní kámen. Pokud  k jejich rozpouštění, nejčastěji vlivem změny teplot, dojde v domácích spotřebičích jako jsou myčky, pračky nebo rychlovarné konvice, vodní kámen se v nich začne rychle usazovat a tvořit veliké nánosy. Usazeniny začnou zvyšovat energetickou náročnost domácích spotřebičů a snižovat jejich životnost. Vodní kámen se však usazuje i v potrubí, což může vést ke snížení jeho průtoku a nebezpečí jeho ucpání.

 

Odstranění vodního kamene

Naštěstí se dá vodního kamene snadno zbavit. Slouží k tomu změkčovače vody, které zmenšují tvrdost vody. Pracují na principu iontové výměny, kdy při průchody vody přes filtrační zařízení dochází k výměně iontů vápníku a hořčíku za neškodné sodné ionty. Domácí změkčovače vody jsou nenáročné na údržbu, pouze se jednou za čas do zařízení vloží sodná tableta, která regeneruje sodný roztok potřebný k vypláchnutí nahromaděných iontů vápníku a hořčíku.

 

Jak vybrat vhodný změkčovač vody

Předtím než si pořídíte změkčovač vody, zjistěte si,  jakou máte průměrnou spotřebu vody a její aktuální tvrdost. To jsou zásadní parametry, které při výběru úpraven vody hrají roli. Na první pohled se může investice do změkčovače vody zdát vysoká, jedná se však o jednorázový výdaj, který se vám vrátí na tom, co ušetříte na pracích prostředcích a  spotřebičích, které by vodní kámen zničil. Instalace zařízení je snadná, provádí se na hlavní přívod vody v domě. Můžete případně poprosit o pomoc  firmu, od které si budete změkčovač vody objednávat a domluvit se s ní přímo i na instalaci zařízení.

LivingHome on Facebook
TAGS:

info@press-media.cz

info@press-media.cz

Napsat komentář