- Reklama -magazín

Aerárium – mikrosvět ve skle

Mohlo by Vás zajímat

Skvělou volbou, jak ozdobit náš byt je aerárium. Netradiční dekorace, která potěší oko i duši. Tak trochu to zní jako zkomolenina slova akvárium. Jedná se o skleněnou nádobku, ve které můžete pěstovat rostliny žijící ze vzdušné vlhkosti. Péče o rostliny je velice jednoduchá, vystačíte si pouze s rozprašovačem.

Pěstování rostlin v aeráriu

Rostlinky umístěné v aeráriu vesměs nepotřebují ke svému životu zeminu, plně si vystačí se vzdušnou vlhkostí. Tu jim dopřejete občasným rosením. Dejte však pozor na přemokření, tím byste rostlinám ublížili a mohly by zahnívat.

Ideálními kandidátkami pro pěstování jsou sukulenty a masožravky. Aerárium na orchidej je naprosto luxusní volbou. Plně vynikne jemná krása drobných barevných kvítků.

Pokud Vás tato malá zahrádka v kouli zaujala, není nic jednoduššího než si ji doma osázet. Stačí navštívit floristické potřeby a hurá na to.

Co budete na mini zahrádku potřebovat

Níže naleznete jednoduchý návod na aerárium, které zvládnete sami doma. Připravte si vše potřebné a můžeme začít:

  • Skleněné aerárium (k sehnání jsou různé typy a tvary, vyberte dle velikosti rostlinky).
  • Provázek či mašle k zavěšení.
  • Vhodný substrát/písek, drenáž a rostlinu.
  • Dekorativní prvky (kamínky, mušle, a podobně).
  • Hrneček, který Vám poslouží jako stojánek na aerárium.
  • Čajovou lžičku (pomocník při „dávkování“ substrátu/písku).

Skleněnou kouli (aerárium) si postavte do hrnečku tak, aby byla stabilní. Bude se Vám lépe pracovat a i přístup budete mít jednodušší. Jako první vložte do aerária drenáž, zamezí přemokření a udrží optimální vlhkost substrátu.

Druhou vrstvu bude tvořit již zmiňovaný vhodně zvolený substrát dle požadavků rostliny. Usaďte rostlinu pevně doprostřed a přitiskněte. Můžete si pomoci pinzetou. Nyní přichází na řadu Vaše kreativita.

Nechte rozehrát fantazii na plné obrátky. Jako třešničkou na dortu budou drobné dekorační předměty. Ozvláštněte aerárium jemnými oblázky, barevnými kamínky, sklíčky, nebo mušličkami. Nyní už jen postačí zahrádku zalít vodou.

Nároky na péči o aerárium

Péče o aerárium není vůbec složitá. Díky svému vnitřnímu klima rostlinky velmi dobře prospívají a jsou téměř bezúdržbové. Malý skleník stačí jednou týdně „zalít“, respektive použít rozprašovač. Květiny Vám budou vděčné a odvděčí se Vám svou krásou. Z povrchu skleněné koule pouze setřete prach a je hotovo.

Umístění aerária

Upravené aerárium je vhodné zavěsit na světlé místo, ať už na konzoli, nebo háček umístěný ve stropě. Vhodně doplní každý interiér a vnese svěží vánek v podobě malé přírodní oázy.

Minimalismus pro maximální radost

Nechte se inspirovat dokonalou krásou aerária. Mini rostliny, minimální péče, miniaturní zahrádka – to vše pro Vaše maximální uspokojení ze zeleně v interiéru a originální krásy.

Autor: Lepaso.cz

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy