- Reklama -magazín

Co by nemělo chybět v koupelně pro seniory?

Mohlo by Vás zajímat

koupelna-pro-seniory-titulkaS přibývajícím věkem je dobré pomýšlet na čas, kdy nám možná síly nebudou stačit na vše, jak tomu bývalo dřív. Nejedná se pouze o problémy domkem, který je patrový a je tedy nutné do některých jeho částí vystoupat po schodech. Schody jsou pevnou součástí stavby a jediné, co můžeme udělat, pokud to vnitřní či vnější dispozice domu dovolí, je vybudovat výtah, případně plošinu. To jsou často velmi nákladné záležitosti a tak je dobré pomýšlet včas na možnost bezbariérového bydlení. Ovšem s mnohými bariérami ve stávajícím bytě či domě si můžeme poradit mnohem snadněji.

Například v koupelně je možné udělat změny, které nebudou nikterak velkým zásahem do koupelny původní. Zejména pokud nám to finanční možnosti nedovolí. Jsme-li právě v takové situaci, že nám mnoho peněz nezbývá, zcela postačí doplnit koupelnu původní o několik prvků, které používání koupelny starkoupelna-pro-seniory-chytra-vanaším lidem usnadní a zároveň se tak i stane bezpečnější. Jsou to zejména různá sedátka, ať už do vany nebo sprchového kouty. Do sprchového kouty je nutné sedátko připevnit a pokud se jedná o omezený prostor, je ideální volit sedátko sklápěcí. Do vany lze pořídit sedátko, které se umístí na hrany vany a pokud není potřeba, snadné se odsune či vyndá. Dalším bezpečnostním prvkem jsou protiskluzové pruhy nebo přísavky, ty jsou také velmi vhodnou ochranou proti uklouznutí.

Další variantou je rekonstrukce původní koupelny tak, aby splňovala požadavky na komfort a bezpečnost užívání koupelny a zároveň ale působila pěkně. Tyto dvě věci se totiž rozhodně nemusí vylučovat. Mobilní či sklápěcí sedátka může nahradit sedátko ve formě lavice zbudované přímo v prostoru rozlehlého sprchového koutu, který je obecně lepší pro starší lidi v porovnání s vanou. Zejména pak ten, který je bezbariérový nebo má místo klasické vaničky pouze desku z umělého kamene, která měří několik málo centimetrů.

Nezbytným doplňkem každé tkoupelna-pro-seniory-sedatko-do-vanyakové koupelny jsou pak správně umístěná madla. Jedno by rozhodně mělo být umístěno právě ve sprchovém koutě nebo na zdi vany a ideálně i na vaně samotné. V prostoru toalety by také madlo nemělo chybět, aby usnadnilo zvedání a usedání na mísu. I tato madla mohou být z kvalitních materiálů a nemusí žádným výrazným způsobem narušit design koupelny.

Pro ty, kteří jsou zvyklí na vanu a nechtějí se jí vzdát ani v pozdějším věku existuje speciální vana s otevírací částí, která usnadňuje vstup a výstup do vany a zároveň těsní natolik, aby funkce vany nebyla nikterak omezena. Vanu lze doplnit o zástěnu a může tak zároveň plnit i funkci sprchového koutu. Řešení se tedy nabízí celá řada v různých cenových relacích, stačí si jen vybrat tu, která bude vyhovovat právě vám.

 

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy