- Reklama -magazín

Nákupní rádce: Jak vybrat žárovku?

Mohlo by Vás zajímat

Vybírat žárovky pro váš dům či byt může být nesnadný úkol. Nebo i žárovky H7 do vašeho auta. Zkrátka najít tu správnou žárovku pro jakýkoliv prostor není lehký úkol. Od přechodu na úsporné žárovky je jejich nákup složitější, jelikož ne vždy na jejich obalu najdete ty stejné informace, jako jste našli na klasických žárovkách. V LEDVANCE se specializujeme hlavně na chytré žárovky ale i naše LED žárovky jsou výbornou volbou. V tomto článku vám pomůžeme vybrat tu správnou žárovku a už nikdy vás nebude nic o žárovkách mást.

Typy patic

Jelikož většina svítidel, které máte doma, byla designovaná pro klasické žárovky, LED žárovky se musely trochu přizpůsobit. A tak se vytvořily takzvané retrofity, které mají stejnou patici jako klasické žárovky, abyste nemuseli veškerá svítidla doma vyměnit.

Nejčastější patice jsou právě LED žárovky E27a LED žárovky E14. 60 % žárovek mají typ patice E27, takže pokud budete váhat a vyberete E27, ve většině případech se trefíte. E14 pak patří hlavně do lampiček či do menších svítidel. Rozdíl tedy jako lajk poznáte hlavně ve velikosti.

Kód patice, který jste už možná také viděli je H7. LED žárovky H7 nebo také LED žárovky do auta jsou malé žárovky zvláštního tvaru. Pokud tyto budete kupovat, poraďte se nejdříve se svým mechanikem, ať máte jistotu, že kupujete správně. Tyto žárovky totiž nejsou vždy levné.

Typ patic, které začínají písmenem G možná tolik nepoznáte jako váš elektrikář. To proto, že se používají hlavně v bodových svítidlech, tzv. bodovkách, a ty si málokdo instaluje sám. Pokud jste ale domácími kutily, rozhodně jste se už zaznamenali LED žárovky GU10, nejčastější patice pro bodové světlo. Dále pak GU5.3 a méně známé G4, GU4, GY6.35, G9 a R7s.

Watty versus lumeny

Lumen, neboli světelný tok, nám říká, jak moc bude žárovka svítit. Takže když budete kupovat nové LED žárovky, snadno místo W budete hledat lm. Jak to ale funguje v praxi? V případě LED žárovek mají typické světelné zdroje příkon cca. 1 W až 20 W, což odpovídá rozsahu 15–150 W u klasických žárovek. Lumeny se pak pohybují mezi 250lm až 2500lm.

Pokud jste zvyklí na 60 W žárovky, u LED žárovky zvolíte 10 W. Informace o příkonu je vám pouze k tomu, abyste se dozvěděli, že LED žárovky, které svítí stejně intenzivně, jako vaše klasická 60 W, vám nebude brát tolik elektřiny.

Než si na lumeny zvyknete, možná to občas zapomenete. Pokud jste tedy v obchodě zaseklí a nejste si jistí, jednoduchá pomůcka, která by se vám mohla hodit je, že LED žárovky jsou 6x účinnější, než klasické žárovky. Stačí teda vaši W hodnotu vydělit šesti a máte svůj výsledek pro LED žárovky.

LED žárovky mají také další rozlišení a tím jsou barvy. Zde máme tři varianty, studenou bílou, bílou a teplou bílou. Teplá bílá se hodí do obývacích pokojů, ložnic a dětských pokojů. Studená bílá a bílá je ideální teplota pro koupelny, kuchyně, šatny a chodby. LED žárovky tedy nejsou jen studené zářivky. Můžete s nimi vytvořit i velmi příjemnou atmosféru.

Energetické štítky

Byli jste u svítidel a žárovek zvyklí na energetické štítky A++ a najednou je na nových produktech nemůžete najít? Vidíte nyní LED žárovky se třídou E a bojíte se jejich neúspornosti? Není třeba. Změna byla Evropskou unií vytvořena pouze pro lepší orientaci mezi třídami. Produkty jsou tedy stejně úsporné, jako před změnou, ale nyní je na stupnici více prostoru na vývoj. Stupnice A++ až E byla totiž plná, nová stupnice A až G nám dává více místa pro ještě úspornější nové technologie, které přijdou v budoucnu. Neděste se tedy červených barev a špatných písmen. Je to jen úřední změna a LED žárovky jsou pořád tou nejúspornější možnou variantou pro váš dům.

Nejnovější příběhy