home Bydlení, Zahrada Obrubníky mohou vytvořit kouzelná zákoutí zahrady

Obrubníky mohou vytvořit kouzelná zákoutí zahrady

Užíváte si léta plnými doušky a trávíte vzácné chvíle v příjemném prostředí vaší zahrady? Dnešní článek vám přinese několik tipů, jak si ji ještě více zkrášlit a docílit dokonalého celkového dojmu. Pod slovem obrubník si většina lidí představí často nevzhledné betonové konce chodníků, ale existuje celá řada obrubníků, které svým vzhledem zahradě rozhodně neublíží, ba právě naopak.

Nechte vyniknout okraje

Pěkně promyšlené okraje chodníků, plotu, ale třeba i teras mohou ve výsledném dojmu udělat skutečně velký rozdíl. Nepříliš zajímavý dlážděný chodník lze díky pěkně osázeným obrubníkům proměnit v kouzelnou cestičku. Velkou plochu terasy lze podobným způsobem zajímavě opticky rozbít a učinit tak konec nudné velké ploše bez nápadu.

Právě u terasy se nemusí jednat pouze o okraje, může být klidně v některých místech vykousnutá a doplněna právě o pestře osázená místa ohraničená vkusnými obrubníky, které zabrání propojení takového záhonku s okolní trávou či jiným povrchem.

Volba materiálu

Materiál obrubníku volte dle toho, kolik času budete chtít věnovat jeho údržbě. Dřevěné jsou sice moc pěkné, ovšem je třeba počítat s tím, že po několika letech spodní části, zapuštěné do země, jednoduše uhnijí. I kdybyste je natírali, což není úplně vhodné, protože se nátěr bude uvolňovat do půdy, nevydrží příliš dlouho. Alternativou by ale mohly být obrubníky, které mají vzhled dřeva, ale jsou betonové. Tyto odlitky vydrží navždy a nepotřebují žádnou údržbu. Další variantou jsou samozřejmě obrubníky plastové, ty se snadno umisťují a také nepotřebují žádnou zvláštní péči, ale je nutno přiznat, že svým vzhledem zrovna neoslní. Přírodní materiály jednoduše zahradě sluší víc.

Čím obrubníky osázet?

Lámete si hlavu, co do takto vytvořených záhonů nasadit? Nemějte obavu a směle vysázejte takové rostliny či keře, které se vám líbí. Vždy s ohledem na dostatek prostoru. Pokud si kolem chodníčku vytvoříte úzký pruh k osázení, pak určitě volte subtilní rostliny, velmi pěkně vypadá levandule s vřesy, ale klidně se zde bude i skalničkám, kterým omezený prostor nevadí. Do větších záhonků kolem terasy se nemusíte obávat kombinace trav i stromů, které následně budete tvarovat, aby nepřerostly.

LivingHome on Facebook
  • 3
    Shares

Napsat komentář