- Reklama -magazín

Pěstování pro začátečníky – jak začít

Mohlo by Vás zajímat

Máte zahradu a chcete si poprvé užívat svou úrodu? Vsaďte na ověřené rady pro začínající pěstitele. Vyberte si zeleninu a ovoce, které pro vás bude jednoduché k pěstování a k následné péči o ně. Poradíme vám, na co si dát pozor a jak si užít pěstování vlastních potravin.

Vytvořte si plán

Chystáte se pěstovat vlastní ovoce a zeleninu, ale nevíte, jak začít? Nejdříve si udělejte plán, co vše chcete vypěstovat. Klidně si na list papíru napište seznam oblíbených plodin a zajímejte se, zda je dokážete vypěstovat v našich podmínkách. Pokud patříte mezi milovníky ředkviček a salátu, osvědčí se vám pěstování ve skleníku nebo v pařeništi. Rajčata, papriky, ale také okurky dokážete vypěstovat i mimo skleník.

Předpěstování

Začněte tím, že si předpěstujete zeleninu ze semínek. Využijte k tomu například obaly od jogurtů, případně si kupte plastové kelímky na pití. Nezapomeňte do nich udělat otvor vespod, abyste mohli sazenice zalévat a dole odtékala voda. Nechte sazenice vyrůst alespoň do deseti až dvaceti centimetrů. Na zahradě si mezitím připravte záhony, truhlíky nebo prostornější květináče.

Neměnný prostor

Nemusíte mít za garážovými vraty nespočet substrátu, stačí vám použít klasickou hlínu ze zahrady, případně ornici smíchanou se substrátem. Pokud nemáte prostornou zahradu za domem, využijte i předzahrádku. I když máte sekční garážová vrata nebo dvoukřídlá vrata, vedoucí do prostorné garáže, tomuto prostoru se vyhněte. Umístěte vyvýšený záhon a truhlíky tam, kde nebude ničemu vadit. Mnoho rostlin nemá rádo přesouvání. Ideálně je tedy nechte na jednom místě.

Hnojení a zalévání

Pokud nechcete zeleninu ani ovoce předpěstovávat, navštivte zahradnictví ve vašem okolí. Většinou vám nabídnou již vypěstovanou přísadu, kterou jednoduše zasadíte do svého záhonu. Na začátku je potřeba časté zalévání, než si rostliny zvyknou v novém místě a v nové hlíně. Nebojte se také hnojení, které se doporučuje jednou týdně.

Zastínění

V některých případech je potřeba například rajčata a papriky zastínit, a to hlavně v době poledního slunce. Využijte k tomu tkaninu nebo třeba slunečník, opřený o záhon. Dejte pozor, aby se vašim rostlinám nespálily listy. Pokud se tomu tak stane, nechte rostlinu, jestli se z toho vzpamatuje a zkuste ji zasadit ještě o trošku hlouběji.


Když začínáte s pěstováním na zahradě, tak potřebuje mít koupeny správné přísady, hlinu, truhlíky, motyčku a hnojivo.


LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy