- Reklama -magazín

Cestujte za architekturou: 5 tipů po Evropě pro nevšední inspiraci

Mohlo by Vás zajímat

Vyrazte za nádhernou architekturou a najděte nevšední inspiraci. Zde je 5 tipů od cestovní kanceláře HOŠKA TOUR na města, jejichž architektura určitě nezklame.

Rotterdam – hlavní město moderní architektury

Rotterdam patří mezi nejvýznamnější města Nizozemska i celé Evropy. I když je Rotterdam známý především díky svému přístavu Europoort, který patří mezi největší na kontinentě, centrum města je plné architektonických skvostů. Mezi nejlegendárnější stavby patří Kijk-Kubus. Dům kostek vytváří takové město ve městě, které jen tak jinde nenajdete. Hned vedle se nachází úchvatná tržnice Market Hall, která mimo lákavých specialit nabízí ohromný prostor obklopený uměním. V Rotterdamu toho najdete mnohem více. Staré renesanční ulice, ale i mrakodrapy zvedající se nad tokem řeky Šelda. A výhled na to vše můžete mít z místní televizní věže, třeba během zájezdů do Nizozemska.

Hamburk – z doků ke kulturnímu centru Jedním z posledních měst, kterým protéká Labe před vyústěným do Severního moře je Hamburk. Hamburk toho dříve využil. Doky pro obchodní lodě zde rostly jak houby po dešti. Pozůstatky těchto doků dnes vytvářejí osobitou atmosféru města, kterou doplňuje hnědá barva všudypřítomných cihel. Nejznámější jsou historické sklady známé jako Speicherstadt. Nicméně ve městě došlo k výstavbě modernějších a atraktivnějších staveb. Jednou z nich je Labská filharmonie.

Barcelona – jeden architekt dokáže změnit celé město

Asi nenajdeme moc případů, že by jeden architekt úplně změnil pohled na architekturu celé metropole. Nicméně v Barceloně se to stalo a tím vyhlášeným architektem je Antoni Gaudí. Ten přišel s novým pojetím vzhledu staveb, který je dnes označováno jako katalánský modernismus. Gaudí začal kombinovat renesanci a secesi spolu s neotřelým a hravým přístupem. Mezi nejatraktivnější místa, kam se během dovolené ve Španělsku či Katalánsku můžete podívat, patří park Guell, katedrála Sagrada Familia nebo dům Milà.

Londýn – metropole neskutečných kontrastů

Londýn je město kontrastů. Vedle moderních staveb a mrakodrapů oslavujících současné tisíciletí zde stojí staré historické budovy. Vedle repliky Shakespearova divadla Globe se tyčí mrakodrap The Shard, nejvyšší stavba Evropy (mimo území Ruska). Vedle starého mostu Tower Bridge zase stojí moderní prosklená radnice. Nad historickou pevností Tower se zvedají mrakodrapy finančnické čtvrti City. Londýn je prostě město, kde se toho nebojí. Nejen za architekturou vyráží do Londýna i školní zájezdy.

Budapešť – výstavní metropole na římských termálních pramenech

Široké a rovné bulváry, honosné stavby. Během 19. století začal v Budapešti velký stavební rozkvět a z města se stala druhá metropole monarchie, která se mohla rovnat samotné Vídni. Mnoho staveb, jako například parlament Országház nebo Budínský hrad, jsou vidět krásně od toku Dunaje. Nesčetné množství dalších honosných budov, často postavených v secesním nebo novogotickém slohu, je rozprostřeno po celém centru. A centrum města se rozhodně není úplně malé. Budapešť je považovaná za největší lázeňské město světa a to díky svým termálním pramenům. Architekturu si tak můžete užít i v budapešťských termálních lázních

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy