Pásová pila je vynikající pomocník, se kterým vám půjde práce od ruky. Umožní vám přesně a velmi rychle nařezat dřevo, kovy, ale i jiné materiály – například plasty a textil. Udělejte pro ni dílně čestné místo, protože až poznáte její výhody, budete ji využívat o to častěji. Díru v rozpočtu vám přitom neudělá – v domácích podmínkách vám udělá dobrou službu i některý z levnějších modelů.
Jak krátce a přitom výstižně charakterizovat pásovou pilu? Její základ tvoří pilový list (nekonečný kovový pás), který jedním směrem a rovnoměrnou rychlostí obíhá mezi hnacím a vodicím kotoučem. Díky soustavě vodicích kladek nebo kamenů se nemůže vysmeknout. Materiál se do řez vkládá prostřednictvím podávacího zařízení nebo ručně.
Pokud se v technice vyznáte, jistě vám neuniklo, že na podobném konceptu jsou založeny i jiné typy pil. Sortiment pásových pil samozřejmě nezahrnuje pouze hobby pily na dřevo, ale také katry a vysoce výkonné pily, které se používají v kovovýrobě a dalších oblastech průmyslu.
V čem se pásová pila na dřevo liší od ostatních typů? Hlavní rozdíl spočívá v tenčím pilovém listu a minimálním prořezu. Při řezání proto vzniká mnohem méně pilin. K ceněným vlastnostem patří přesný řez, stejně jako možnost řezání zaoblených tvarů a provádění bočního řezu. Zároveň je poměrně tichá – např. kotoučová pila má citelně hlasitější chod.
Jaký typ pásové pily zvolit?
Pro pravidelné řezání prken, fošen a hranolů se sice jeví jako ideální velká svislá či vodorovná pásová pila s posuvným zařízením, ale v domácích podmínkách nachází uplatnění spíše kompaktnější pásová pila ve stolovém či stojanovém provedení. Stejně dobře se vám bude hodit i pro občasné řezání kovových součástek (musíte však použít řezný lis na kov. Pokud se však s kovem chystáte pracovat pravidelně, raději zvolte speciální pásovou pilu pro řezání kovu.

Co dodat závěrem? Snad jen, že byste měli dbát doporučení výrobce a používat pilu pouze takovým způsobem, jak je uvedeno v manuálu. A to v rámci bezpečnosti i zachování životnosti.