- Reklama -magazín

Jak danit příjmy z pronájmu přes Airbnb?

Mohlo by Vás zajímat

Máte nevyužitý byt, tak jste se rozhodli jej pronajímat. Jelikož dlouhodobé pronájmy vynáší méně než krátkodobé, nadchla vás možnost pronajímat přes Airbnb. Tento způsob výdělku však přináší i řadu povinností. Jednou z nich je odvod daně z příjmu. Pokud se domníváte, že pronájem přes Airbnb spadá pod § 9 (příjmy z nájmu) Zákona o dani z příjmů 586/1992 Sb., jste na omylu. Podle finanční správy to může být docela jinak. Jak tedy danit, když pronajímáte přes Airbnb? Připravili jsme pro vás užitečné rady, jak na to.

Pozor! Airbnb je v očích finanční správy ubytovací služba.

Smutnou zprávou pro všechny pronajímatele přes Airbnb je fakt, že nemohou své příjmy danit jednoduše přes § 9 (příjmy z nájmu) nebo § 10 (ostatní příjmy) Zákona o dani z příjmů 586/1992 Sb. Finanční správa si totiž posvítila na různé elektronické a internetové platformy. Krátkodobé pronájmy přes Airbnb jsou považovány za ubytovací služby. Pronajímatelé přes Airbnb jsou podobně jako řidiči Uberu podnikatelé. Bez živnostenského oprávnění se tedy neobejdete. Navíc se na vás vztahuje povinnost odvádět sociální a zdravotní pojištění jako OSVČ. Z tohoto hlediska se vyplatí mít podnikání jako vedlejší činnost. Povinné odvody se vypočítají podle vašeho skutečného zisku. A jestliže nepřekročíte rozhodnou částku, nemusíte platit sociální pojištění.

Nezapomeňte na DPH a EET

Další nemilou zprávou je povinnost pronajímatelů se registrovat k dani z přidané hodnoty. Pokud nejste plátcem DPH a odvod daně z přidané hodnoty se vás týká jen kvůli příjmu přes Airbnb, registrujte se jako tzv. identifikovaná osoba. Přijímáte-li platby v hotovosti nebo platební kartou, musíte se rovněž registrovat k EET. Jestliže však přijímáte jen bezhotovostní platby bankovním převodem, tak se vás EET netýká.

Daně a pojistné nejsou všechno

Myslíte, že odvodem daní a pojistného vaše povinnosti končí? Pak jste na omylu. Existuje ještě tzv. místní poplatek za lázeňský a rekreační pobyt. Oproti ostatním odvodům se hradí obci, v níž svůj byt pronajímáte.

 

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy