- Reklama -magazín

Dřevokazný hmyz, houby a plísně aneb Co se může přihodit i vašemu dřevu

Mohlo by Vás zajímat

info@press-media.cz
info@press-media.cz
info@press-media.cz

Starožitný dřevěný nábytek, který jste si přivezli jako suvenýr po vyklizení prababiččiny půdy, má ambice na to, aby rozzářil i moderní interiér, ale zrovna tak může ukrývat nepříjemné tajemství v podobě larev dřevokazného hmyzu. Ještě větší hrozbu pro dřevo však představuje vlhkost – živná půda pro houby a plísně. Máte z nich strach? V tomto článku najdete vše podstatné, co byste měli o škůdcích vědět.

Dřevokazný hmyz

Bez ohledu na to, zda se u vás doma usadí červotoč, tesařík, pilořitka, bělokaz nebo jiný druh dřevokazného hmyzu, máte zaděláno na problém. Všichni uvedení škůdci razí podobný styl života – samičky kladou vajíčka do otvorů ve dřevě a larvy v něm budují spletitou síť chodeb, což může v konečném důsledku zapříčinit jeho úplně zničení.

Přítomnost dřevokazného hmyzu poznáte podle chroupání, které je slyšet v brzkých ranních hodinách. Postupem času také podle jemných pilin v okolí výletových otvorů (dírek) a logicky i otvorů jako takových.

Boj s dřevokazným hmyzem bývá poměrně obtížný a vlastními silami se lze brouků zbavit pouze v době, kdy se jim ještě nepodařilo prokousat hlouběji do dřeva. Jakmile se tak stane, musí nastoupit profesionálové – ti dřevo ošetří mikrovlnami, sanací nebo jiným efektivním způsobem.

Dřevokazné houby a plísně

O plísních a houbách se možná nepíše tak často jako o dřevokazném hmyzu, ale neznamená to, že by představovaly menší nebezpečí. Jmenovitě dřevomorka domácí dokáže narušit statiku objektu a je nezbytné se jí zbavit dříve, než se pomocí dlouhých vláken (tzv. rhizomorf) rozšíří po celém domě. Mezi další časté škůdce, kteří milují dřevo zabudované ve vlhkém zdivu, patří trámovka, čechratka či koniofora sklepní (tzv. sklepní plíseň).

Co se týče nápravy, je důležité odstranit napadené dřevo a spálit ho. Pokud jde o část zdiva či omítky, měla by se vybourat, ošetřit injektáží a opětovně vyzdít. Poté je vhodné bezprostřední okolí napadené plochy ošetřit kvalitním fungicidním přípravkem. Samozřejmostí by mělo být odstranění příčiny vlhkosti, jinak se dřevokazné organismy objeví v krátkém časovém horizontu znovu.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy