- Reklama -magazín

Holandský řízek – co o něm možná nevíte

Mohlo by Vás zajímat

Mezi jídla, která chutnají všem, patří holandský řízek.

Pravidelně se objevoval na talíři v dětství, když jsme jako děti navštěvovali školní jídelnu, šťavnatý „holanďák“ zvládne připravit začínající kuchařinka. Pokročilí kuchaři do holandského řízku přidávají méně tradiční suroviny pro ozvláštnění chuti – například trochu nastrouhané citronové kůry.

více v článku...

Co je holandský řízek?

Holandský řízek je placička o velikosti asi 10×15 cm, připravená z tučného mletého masa a strouhaného sýra, obalená v trojobalu (mouka, vajíčko, strouhanka). Takto připravený holandský řízek se pak smaží na pánvi ve vyšší vrstvě tuku, například vepřového sádla.

Jaké maso na holandský řízek?

Základ holandského řízku tvoří mleté maso. Používá se tučnější, obvykle kombinace vepřového a hovězího v poměru s jasnou převahou masa z pašíka. Nezkoušejte připravovat holandský řízek z libového hovězího, nikdy nedocílíte šťavnaté chuti – naopak, výtvor bude suchý a drobivý.

V ideálním světě si maso meleme doma sami, abychom měli důvěru v to, co se nám dostane na talíř. Z vepřového je vhodným masem do holandského řízku vepřový bůček nebo vepřová plec.

Co patří do masové směsi na holanďák?

Recept je jednoduchý – vystačíte si s mletým masem, tučným sýrem (ementál nebo gouda, s obsahem tuku nad 45 %). Dále nasekaná zelená petrželka, vajíčko, sůl, pepř a trochu mléka. Nic víc, ale ani nic míň!

V současnosti jsou receptury na holandský řízek docela rozvolněné, občas klopýtnete o recept, kdy se do fáše (mletina) přidává strouhanka, cibule nebo česnek, ale to už se dostáváme na pomezí běžných českých karbanátků.

Proč se řízku říká holandský?

Tak tenhle dotaz patří do stejné kategorie, jako jsou francouzské brambory nebo španělský ptáček. Některé typicky české pokrmy nesou přízvisko odkazující na zemi, odkud k nám rozhodně nepřišly.

Existuje teorie, že holandský řízek získal své jméno podle goudy, holandského sýra, který tvoří jednu z hlavních surovin. Ve starých českých normách však objevíte, že do řízku se přidává sýr českého původu: např. moravský bochník.

Je také dost možné, že přízvisko holandský získal řízek až v poslední době, dříve se mu totiž říkávalo mletý řízek se sýrem, známý je také jako sekaný, případně máslový řízek.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy