- Reklama -magazín

I domácí mazlíček potřebuje svůj koutek. Jak mu jej zařídit?

Mohlo by Vás zajímat

Chovatelé domácích mazlíčků musí při zařizování a zvelebování svého domova zohlednit potřeby svých zvířecích kamarádů. Některým tvorům stačí kvalitně vybavené akvárium, terárium či klec. Avšak některá zvířata takto chovat nelze, vyžadují volnost pohybu a více přímého kontaktu s člověkem. Jedná se především o nejoblíbenější a nejvíce chované mazlíčky – psy a kočky. Tato zvířata ke své spokojenosti potřebují koutek na spaní a v případě koček i na hraní.

Pes potřebuje koutek na spaní a klid na krmení

Chováte-li psa, máte zařizování koutku pro svého mazlíčka snazší než chovatelé koček. Pes potřebuje totiž jen koutek na spaní a místo na krmení.

Místo na krmení

Psí misku s vodou a krmivem umístěte na klidné místo (např. koutek v kuchyni či jídelně), kde nebude nikým obtěžován. Především děti mají tendenci psa dráždit a rušit během krmení. Může pak dojít k pokousání dítěte. Rovněž věnujte pozornost výběru vhodných misek. Pro větší psí plemena se hodí vyvýšené misky, které sahají do výše hrudníku psa. Pes se nemusí tak sklánět a snížíte u něj riziko torze žaludku.

Pelíšek na spaní

Koutek na spaní pro psa vytvořte ideálně na dvou místech v bytě (např. v ložnici a v obýváku). Psi chtějí cítit vaši blízkost. Přesné umístění pelíšku je však individuální záležitostí. Každému psu může vyhovovat jiné místo. Pozorujte svého psa, kam si nejraději lehá. Tam pelíšek umístěte. Hračky dejte psovi poblíž pelíšku nebo přímo do něj. Druh pelíšku volte nejen podle designu, ale i podle preferencí vašeho psa. Někteří psi mají raději otevřený pelíšek s okrajem, jiní psi se naopak cítí lépe a bezpečněji v pelíšcích připomínajících boudu.

Kočka má větší nároky než pes

Pokud chováte kočku, máte více práce se zařizováním jejího koutku oproti chovatelům psů. Nezbytné je najít místo pro umístění misek, kočičího záchodu a hracího koutku.

Místo na krmení

Kočičí misky s vodu a krmivem umístěte na klidné místo, kde se nebude kočka cítit v ohrožení. Pokud bude při krmení rušena, začne kočka přenášet krmivo po bytě. Bude hledat klidný koutek, kde nebude při krmení rušena. Kromě klasických misek můžete pořídit zásobník na vodu a krmivo. Další možností jsou chytrá krmítka, z nichž si kočka sama krmivo uvolní. Svou kočku tímto způsobem nejen nakrmíte, ale i zabavíte.

Kočičí záchod

Jelikož se kočky oproti psům nevenčí, je třeba pořídit kočičí toaletu. Ale kam ji umístit tak, aby to vyhovovalo kočce a váš byt působil nadále stylově a upraveně? Vybírejte spíše záchodky s krytem, které působí esteticky a kočka v nich může nerušeně vykonat svou potřebu. Pokud nevlastníte právě designový kočičí záchod, tak jej umístěte na nenápadné místo v předsíni či v kuchyni pod stoličku
nebo malý stoleček.

Pelíšek na spaní a hrací koutek

Kočka preferuje jiná místa ke spaní a odpočinku než pes. Všimněte si, kde vaše kočka nejraději a nejčastěji lenoší. Avšak často se setkáte s tím, že kočka mění místa spaní. To je třeba zohlednit, jeden pelíšek stačit nebude. Kromě umístění pelíšku je důležitý jeho správný výběr. Ten hraje u koček zásadní roli. Pelíšek by měl být vyvýšený a krytý. Ideální je pořídit speciální kousek kočičího nábytku spojující vyvýšené plochy a kryté dutiny na spaní se škrabadlem a hračkami. Jde o designově zajímavý kousek šetřící prostor, který můžete klidně umístit do obýváku. Další pelíšek může představovat např. nekryté odpočívadlo, které lze zavěsit třeba na radiátor.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy