- Reklama -magazín

Staré kontejnery lze změnit v nádherný dům! Jak na to?

Mohlo by Vás zajímat

Bydlet lze různě a postavit dům je možné z roztodivných materiálů. Zajímavým a levným konstrukčním prvkem se může stát dokonce i starý přepravní kontejner. Jde o ekologické řešení snižující uhlíkovou stopu a dávající vyřazeným kovovým boxům nové využití. Obáváte se, že kontejner přetvořený na dům vypadá nevábně a představuje pouze sociální bydlení pro nemajetné? Pak jste na omylu! Z vyřazených kontejnerů lze postavit nádherný dům, který na první pohled nemá s přepravními boxy nic společného.

Přednosti vyřazených přepravních kontejnerů

Kontejnery představují dostatečně spolehlivé stavební prvky (respektive moduly). Jsou vyráběny z vlnité oceli a opatřují se ochranným nátěrem. Podlaha kontejnerů je vyrobena z námořní překližky. Jedná se o kvalitní materiál s tloušťkou 3,75 centimetru. Spáry přepravních kontejnerů jsou navíc voděodolné. K výhodám přepravních kontejnerů patří jak jejich nízká cena, tak jejich snadné obložení izolačním materiálem. Kontejnery také umožňují řadu různých modifikací (např. výřezy na okna a dveře) či snadné rozšíření kontejnerové stavby. Díky finálnímu externímu obkladu jsou navíc kontejnerové domy jak hezké a designově zajímavé, tak i na první pohled k nerozeznání od běžných domů.

Kolik stojí kontejnerový dům?

Cena starého přepravního kontejneru se liší podle jeho velikosti, ale konečnou částku ovlivňují náklady na přepravu a zápach vyřazeného kontejneru. Malý typ pořídíte za 32.000 – 51.000 Kč. Cena velkého typu se pohybuje mezi 46.000 –78.000 Kč. Páchnoucí kontejnery bývají levnější, avšak pro stavbu obytného domu jsou nepoužitelné. Přeprava vás vyjde zhruba na 1.000 Kč. Rodinný dům postavený z kontejnerů lze pořídit i za pouhých 400.000 Kč.

Kromě vyřazených přepravních kontejnerů lze ke stavbě domu použít i zcela nové a speciálně vyrobené obytné kontejnery. Jejich cena je však mnohonásobně vyšší, než je běžná u těch starých přepravních.
To samozřejmě prodraží celou výstavbu.

Bydlení v kontejnerových domech – v Česku stále menšinová záležitost

Vyřazené přepravní kontejnery tvoří pevný konstrukční základ tzv. kontejnerových domů. Své stavební využití nacházejí v rámci projektů alternativní výstavby a modulární architektury. Neustálé zvyšování úrovně kontejnerové architektury a její rostoucí obliba je ovlivněna kreativitou některých architektů a designérů. Zatímco ve Velké Británii najdete vystavěné kontejnerové městečko (konkrétně ve východní londýnské čtvrti Docklands), v Česku se zatím s podobně masivním využitím kontejnerů v běžné obytné výstavbě nesetkáme. Přesto i u nás již obytné kontejnerové domy existují.

 

 

 

 

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy