- Reklama -magazín

Jak na úsporu prostoru v malých dílnách?

Mohlo by Vás zajímat

Mít svůj kutilský prostor je sen každého muže. A tento sen není nerealizovatelný, nicméně často se stává, že postupem času nám začne docházet prostor nejen na odkládání nářadí, ale i volného pohybu v dílně. Nelze takto fungovat dlouhodobě a reorganizace musí přijít dříve, než se stane nehoda z důvodu nepořádku na pracovišti. Koneckonců zásady BOZP nejsou pouze záležitostí velkých průmyslových provozů, ale je nutné na ně myslet i doma.

Skladovací prostory bez zmenšení pracovní plochy

Středobodem všech kutilských místností a kumbálů jsou pracovní stoly do dílny. Zde se odehrává to nejpodstatnější a tato plocha by měla být nedotknutelná. Co ale v případě, že nám délka stolu zamezuje v umístění úložného prostoru, regálů nebo jakékoliv jiné konstrukce sloužící k odkládání nářadí i objemnějších přístrojů? Většinou se tento problém řeší podomácku vyrobeným kusem nábytku odpovídající rozměrům místa, které nám zbylo. Otázkou je, zda je toto nejšťastnější řešení. Vše lze řešit už při samotném zařizování. U delších pracovních stolů je možné pořídit tento kus nábytku již s vestavěnou skříňkou na ukládání nářadí. Kratší pracovní plochu lze poté volit tak, aby na ní bylo možné napojit například box na nářadí se šuplíky, který pracovní stůl doplní díky své vzájemné kompatibilitě a pracovní desce, která počítá s plynulým navázáním na původní pracovní plochu a tedy její prodloužení.

Nezapomínejme na zdi

Nemusíme zůstávat jen u podlahové plochy a můžeme se angažovat i v obsazování prostoru na zdech dílny. Kromě závěsných systému pro nářadí je možné využít i magnetických desek, které lze upotřebit na různé druhy nářadí, které máme tak hned po ruce. Závěsné systémy lze poté využít například na zavěšení rýče, lopaty nebo v případě potřeby i jízdního kola, využíváme-li prostor i pro tyto účely. Zmíněné organizéry bohužel nejsou schopny udržet větší a těžší součástky (byť kovové) a druhou nevýhodou je i usazování všudypřítomného prachu a nečistot, které vznikají při běžném užívání a práce v dílně. Pro rozšíření plnohodnotného prostoru na ukládání nejen nářadí, ale i přístrojů, součástek a dalších věcí až do maximální váhy 35 kg poslouží závěsné skříňky, které zároveň budou ve svých útrobách chránit vše uložené před znečištěním.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy