- Reklama -magazín

Jak na výběr kancelářské židle aneb, když jde o zdraví

Mohlo by Vás zajímat

Kdo by neznal ten pocit, kdy se po celodenním sezení v práci k odchodu domů zvedáte celí rozlámaní. Někoho bolí hlava, jiného záda, o pocitu mravenčení snad raději ani mluvit nebudeme. A to jen malý výčet toho, co mnoho z nás zažívá na denní bázi, ale přičítáme to něčemu zcela jinému, než v čem skutečná příčina obvykle tkví. Ano, skutečně je řeč o kancelářské židli či tedy kancelářském křesle, chcete-li. Volbu toho správného bychom totiž rozhodně neměli podceňovat. Jak si vybrat a čemu výběr podřídit si shrneme do několika málo bodů – otázek.

Kolik času trávíte v práci sezením?

To je první a zcela zásadní otázka, kterou byste si měli položit, než se pustíte do hledání. Investice do kvalitní židle či křesla se vám rozhodně vyplatí v každém případě, ale pokud trávíte v práci sezením většinu své pracovní doby, je to téměř nutnost. Právě v tom případě je vhodné sáhnout po tzv. dispečerské neboli zátěžové židli. Taková křesla mají robustní konstrukci a nosnost až 200 kg. Výhodou je i sedák o šířce až 58 cm, který nabídne skutečný komfort i při dlouhých směnách v nejrůznějších callcentrech apod. Tedy jednoduše řečeno, čím déle času v židli, tím kvalitnější by měla být.

Záleží na typu postavy a funkcích židle?

Věřte tomu nebo ne, i na typu postavy záleží. Malá židle subtilní konstrukce je vhodná pro menší postavu na občasné sezení, ale rozhodně není vhodná na několikahodinové sezení u počítače či telefonu. Jsou zde zdravotní aspekty, na které je potřeba myslet. Zdravé sezení není žádný pomíjivý trend, ale základ zdravého životního stylu, podobně jako zdravé spaní. Správné sezení závisí na kvalitní opoře, jak zad, tak rukou a hlavy v poloze, kdy je třeba se protáhnout. Proto záleží, jestli má židle nastavitelné područky, bederní nebo opěrku hlavy. Kvalitní polstrování vám určitě také napoví s jakou židlí máte tu čest. Ty dražší již mají výplně ze studené pěny. Tu jenom tak neprosedíte, protože se vždy vrátí do původního tvaru. Sedák může mít i posuv, taková židle bude vhodná pro každého z vás. Ergonomie a kvalitní zpracování jsou základem, bez něhož se ani v této oblasti nelze obejít.

Na jakém povrchu budete kancelářské křeslo používat?

Poslední otázka, kterou není radno podcenit, je povrch, po kterém se budete s židlí pohybovat a jak moc je pro vás pohyb s židlí zásadní. Design je jedna věc, ale pro každodenní práci většinou potřebujete mít i se židlí umožněn pohyb vsedě. To značně usnadní mnohé pracovní činnosti. Pokud máte doma koberce, postačí vám klasická plastová kolečka. Pro plovoucí nebo dřevěné podlahy musí mít kolečka pogumovaná. Jenom tak předejdete poškození podlahy.

Tip na závěr:

Pro všechny ty, kteří si myslí, že kancelářská židle musí být zákonitě ošklivá, protože zásadní je kvalita a dlouhá životnost. Toto už dávno není pravdou. I vysoce kvalitní kancelářské křeslo může mít vkusnou barevnou kombinaci a působit elegantně, tedy na vzhled opravdu není nutné rezignovat.

Nejnovější příběhy