home Služby Jak předejít onemocnění akvarijních rybek

Jak předejít onemocnění akvarijních rybek

Onemocnění rybek v akváriu se obávají všichni akvaristé. Každý akvarista se určitě již s nějakou nemocí ryb setkal. Co udělat pro to, abychom eliminovali vznik onemocnění? Zde je několik rad a tipů.

Velice častou příčinou vzniku onemocnění je dlouhodobý stres. Ten může vzniknout například převozem nově koupených ryb ve zverimexu nebo nevhodnými podmínkami chovu (např. nekvalitní voda, špatné krmení apod.).

Příznaky onemocnění

Některá onemocnění jsou patrná pouhým pohledem. Jako například to, že ryba lapá po vzduchu, má problémy s plaváním, nepřijímá potravu, může mít roztřepené ploutve, viditelné změny na kůži nebo třeba nafouklé břicho. Také vybarvení ryby nám může něco signalizovat – ryby mohou být vybledlé nebo naopak příliš do tmava zabarvené. 

Příznaky se mohou objevovat jednotlivě nebo v různých kombinacích. Podle nich můžeme poznat o jaký druh nemoci se jedná. Ne vždy však má onemocnění nějaký okem viditelný příznak, nemoc může probíhat uvnitř těla a my pak najdeme v akváriu již pouze uhynulou rybu. 

Nesmíme se však nechat zmást různým chováním ryb, jejich zbarvením nebo způsobem plavání. Jestliže se například ryby třou, vzniká mezi nimi souboj. Také různá vybarvenost ryb je u některých druhů přirozená. Ať je to již vyblednutí barev přes noc nebo sytější vybarvení při „namlouvání“. Také při snížené nebo zvýšené teplotě vody se mohou rybky chovat jinak. 

Nejčastější nemoci

Mezi nejčastější nemoci ryb patří tzv. krupička neboli parazit jménem lchthyophthirius multifiliis. Poznáme ji podle bílých až šedo bílých teček na těle ryby a neobvyklého chování, kdy se ryby otírají o listy rostlin a jiné předměty v akváriu. Rybky plavou nepřirozeně a ztrácejí barvu a pokud nezačneme s léčbou – zahynou.

Další chorobou můžeme být infekční vodnatelnost, kterou poznáme nafouklým břichem. 

Mezi nemoci, které se většinou zjistí pozdě, patří bakteriální rozpad ploutví, kdy zespod šupin ryb vystupují vatovité útvary s jemnými vlákny. V této fázi už však bývají poškozená žábra, rozpadají se z důvodu zaplísnění ploutve. 

Také tuberkulózou mohou ryby onemocnět. Je to však nemoc, která má mnoho příznaků a tak je těžko poznatelná a tudíž s jinou nemocí zaměnitelná. Patří zde hubnutí ryby, zakřivení páteře, vyboulené oči, vybledlá barva, propadlé břicho. S určitostí lze nemoc poznat jen pod mikroskopem. 

Mezi nejčastější nemoci závojnatek patří zánět plynového měchýře, kdy ryby nedokáží koordinovat směr a plavou hlavou nahoru nebo dolů. 

Jak nemocem předejít

V prvé řadě musíme akvárium udržovat v čistotě, řádně vzduchovat a udržovat optimální teplotu vody. Akvárium nesmíme přerybňovat, protože v malém prostoru jsou pak ryby ve stresu. 

Nově zakoupené ryby bychom měli asi na 14 dní umístit do karantény (karanténní nádrž by měla obsahovat filtr, vzduchování, topítko a malé množství osázených rostlin). 

Také bychom měli zajistit vhodné podmínky chovu, kdy ve společném akváriu chováme ryby, které mají stejné nároky na prostředí a neškodí si. 

Co se týká stravy, nesmíme dopustit, aby se na dně nádrže válely zbytky krmiva. Živé krmivo musíme důkladně propírat. U mraženého krmiva je riziko onemocnění menší. 

Jestliže již k úhynu dojde, je třeba neprodleně rybu z nádrže vylovit, neboť může být potenciálním zdrojem nákazy pro ryby ostatní. 

LivingHome on Facebook

info@press-media.cz

info@press-media.cz

Napsat komentář