- Reklama -magazín

Jak správně vybrat vhodnou trvalku do záhonu?

Mohlo by Vás zajímat

K nejvděčnějším zahradním rostlinám patří nesporně pereny neboli trvalky krášlící zahradu několik let. Lidově bývají označovány jako ostálky a péče o ně nebývá náročná. Jde o víceleté vytrvalé byliny, jejichž podzemní části dokážou přežít pro ně nepříznivá období (např. zimu). Naopak vrchní část rostliny na konci vegetačního období zpravidla uhyne. Trvalek existuje nepřeberné množství. Zvažujete-li jejich výsadbu, je třeba pečlivě vybrat vhodné druhy. Nestačí jen zvolit pereny prosperující v našem klimatu. K pěstitelskému úspěchu vede především volba trvalek, kterým svědčí specifické podmínky vaší zahrady.

Pečlivost při výběru trvalek se vyplatí

Vytvořit hezký trvalkový záhon vyžaduje pečlivé plánování a přípravu. Rozhodně nevybírejte trvalky jen podle vzhledu, jinak hrozí jejich brzký úhyn. Při správném výběru je třeba zohlednit podmínky panující na vaší zahradě. Jedná se o kvalitu půdy i vzdušnou a půdní vlhkost. Významnou roli hraje samozřejmě také množství slunečního světla dopadajícího na místo určené k výsadbě. Mnoho zahrádkářů zakládá trvalkové záhony nesprávně. Častou chybou je kupříkladu výsadba suchomilných druhů vyžadujících dostatek světla na stinné místo. Rostlinám se za takových podmínek pochopitelně nedaří.

Stínomilné a suchomilné pereny pro trvalkový záhon

V polostinném a stinném prostředí se daří různým hajničkám. Máte-li trvalkový záhon ve stínu, oceníte třeba samorostlík, bergénii, kakost a plicník. V polostínu se zase daří např. srdcovkám a mnoha druhům sasanek. Na slunném trvalkovém záhonu prospívají různé druhy řebříčku, mnohokvětu a třapatkovek. K suchomilným trvalkám se řadí také šalvěj hajní či hvězdnice chlumní.

Rady na závěr

Při zakládání trvalkového záhonu si pro výsadbu zvolte správnou dobu. Druhy trvalek kvetoucí v létě a na podzim se vysazují na jaře, naopak trvalky kvetoucí v jarním období se vysazují během podzimu. Dbejte také na přiměřenou hustotu výsadby. Jestliže vysadíte trvalky řídce, bude záhon vypadat nevzhledně. Vysadíte-li trvalkový záhon příliš hustě, narušíte zdárný vývoj rostlin. Nesázejte trvalky příliš hluboko, protože pak mohou méně kvést či dokonce uhynout.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy