- Reklama -magazín

Jak vybrat aku vrtačku?

Mohlo by Vás zajímat

Bez vrtačky si neobejde zřejmě žádný pořádný kutil a v dobře vybavené dílně by rozhodně neměla chybět, Pryč jsou ale ty časy, kdy jedinou možností byla stará dobrá klasika. Dnes se již jen málokdo chce obtěžovat všude se pletoucím kabelem a ve vzdálenějších koutech řešit, zda vám dosáhne vaše nejdelší prodlužovačka. Je doba akumulátorová, a moderním dílnám vládnou aku vrtačky a další přístroje, ke kterým skutečně připojení k zásuvce není nutné. Jak ale vybrat tu nejvhodnější aku vrtačku právě pro vaše potřeby?

K čemu bude aku vrtačka nejčastěji sloužit?

Než začnete vybírat, kde si vašeho nového pomocníka koupíte, položte si základní otázku: k čemu budu aku vrtačku nejčastěji používat? A dle toho volit buď variantu se sklíčidlem nebo vnitřním 1/4″ šestihranem. Zatímco první jmenované jsou už většinou výkonné přístroje, kterými můžete jak šroubovat, tak i vrtat či brousit a lze do nich tedy upnout jak vrták, tak i tzv. bit. Druhé jmenované jsou spíše slabší přístroje určené převážně pro šroubování. Můžete k nim zakoupit speciální vrtáky pro upnutí ve formě šestihranu, ale velké vrtání si od této varianty neslibujte. Výhodou těchto aku šroubováků je ale bezesporu jejich malá velikost, dostanete se s nimi tak snadno i do menších prostor.

Baterie a její výdrž

Akumulátorové baterie se skládají z jednotlivých bateriových článků, nejčastěji jsou to lithium-iontové a bývají v baterii tři. Údaj, který je pro vás, při výběru aku vrtačky či chcete-li aku šroubováku, důležitý je kapacita baterie. Díky čemuž zjistíte, jak dlouho budete moci s vrtačkou pracovat.

Pokud se nechystáte na velké projekty, bude vám zřejmě stačit malý aku šroubovák s baterií 3,6V nebo 7,2 V o kapacitě do 2000 mAh, máte-li ale velké ambice a plány, pak určitě sáhněte po výkonnějších přístrojích, které mají výkonnou 14,4 V či ideálně 18 V baterii a kapacitu v rozpětí 2000-5000 mAh. Ideální je koupit si přístroj s akumulátorem, který můžete využít i pro další pomocníky do série, dnes už to jsou například i sekačky, ale samozřejmě i různé brusky, pily apod.

Považujete se za profesionála a práce s aku nářadím je vaším denním chlebem? Pak by vaše volba měla padnout na některý z nejvýkonnějších přístrojů. Sáhněte po některém s 18V baterií s opravdu velkou kapacitou v rozpětí 3000 až 5000 mAh. Hmotnost těchto přístrojů je stále ještě únosná i na pro delší práci, ale hlavní je, že baterie vám vydrží dostatečně dlouhou i intenzivnější práci.

Doplňky a příslušenství

Posledním, ale spíše již marketingovým, kritériem je pro mnohé kutily právě rozsah doplňkové výbavy. Mohou to být právě již zmíněné sady bitů či vrtáků, což je jistě prima bonus k aku vrtačce jako takové. Ovšem pozornost zaměřte spíše na nabíječku akumulátoru, bez ní byste se jen těžko obešli. Pro pracovitější kutili doporučujeme koupit druhou náhradní baterii pro ještě delší dobu provozu.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy