- Reklama -magazín

Jaké to jsou a rozdíly mezi distribučními sazbami elektřiny?

Mohlo by Vás zajímat

Víte, do jaké distribuční sazby spadá právě vaše domácnost? A víte, že pokud ji nemáte správně nastavenou, pak můžete platit zcela zbytečně tisíce navíc? Co jsou to vlastně distribuční sazby a jakou má mít aktivovanou právě vaše domácnost?

Co je to noční proud?

Distribuční sazby by měly odrážet profil odběrného místa, tedy to, kolik proudu odebíráte, a také, které spotřebiče s větším příkonem, využíváte. Distribuční sazby rozdělujeme na jednotarifní a dvoutarifní. Pokud máte nastavenou distribuční sazbu jednotarifní, pak odebíráte elektřinu pouze v tzv. vysokém tarifu elektřiny, kdy stojí podstatně více, než v tarifu nízkém. Distribuční sazby nemůžete libovolně měnit, na určitou sazbu máte nárok pouze tehdy, pokud odebíráte elektřinu prostřednictvím určitých elektrospotřebičů s velkou spotřebu. Levnější nízký tarif se někdy nazývá nesprávně noční proud, což dává najevo, že by měl být k dispozici v noci. Nárok na něj mají ti, kdo například vytápějí své domovy pomocí elektřiny, vlastní elektromobil, který nabíjejí, nebo si ohřívají vodu elektřinou. Smysl nízkého tarifu není od státu rozhodně nějakým vstřícným gestem, aby tito odběratelé neutratili příliš peněz. Skutečným důvodem je řízení výroby a distribuce elektřiny. Elektřinu totiž nelze uskladnit do nějaké obří baterie a využívat ji, kdy je potřeba. Výrobu a odběr elektřiny je totiž třeba neustále dolaďovat. Tím, že se nabídne odběratelům odebírat v určitých hodinách v levnějším tarifu, se jejich spotřeba v největší míře směřuje právě do tohoto období.

Jednotarifní, nebo dvoutarifní?

V současné době si lze aktivovat sedm druhů distribučních sazeb. Jednotarifní distribuční sazby jsou pouze dvě, liší se výší spotřeby. Zatímco D01D využijete například na chalupě, kde máte jistič o nižší kapacitě, druhou distribuční sazbu D02D v běžné domácnosti, ve které netopíte elektřinou, ani s ní neohříváte vodu. Všechny ostatní distribuční sazby jsou tedy dvoutarifní, tedy poskytují určitý počet hodin levnější elektřiny v tzv. nízkém tarifu. Počet hodin se řídí typem elektrospotřebiče s velkou spotřebou elektřiny, ale v tomto období je veškerý odběr elektřiny levnější. Distribuční sazbu D27D vám distributor elektřiny přizná, pokud vlastníte elektromobil, máte nárok na 8 hodin denně v levnějším tarifu, stejně jako pokud ohříváte vodu bojlerem a využíváte distribuční sazbu D25D. Pokud topíte jen a pouze elektřinou, pak můžete využívat distribuční sazbu D57D a dokonce 20 hodin denně v levnějším tarifu. Pokud topíte pomocí akumulačního topení, pak máte k dispozici sazbu D26D a 8 hodin levnější elektřiny. Poslední dvoutarifní distribuční sazbou je D61D, která nabízí bez jakýchkoliv podmínek levnější tarif od pátku 12 hodin do neděle 22 hodin.

Kdy je elektřina levnější?

Kdy přesně levnější elektřinu odebíráte? Uvedené spotřebiče s vysokým příkonem jsou napojeny na speciální okruh a mimo tuto uvedenou dobu se prostě nesepnou. Určitě vám doporučujeme, abyste si tento čas zjistili a například pračku, nebo myčku zapínali právě tehdy. Jak zjistit časy, kdy lze využívat nízký tarif? Tyto časy ovlivňuje vždy distributor, nikoliv dodavatel. Právě jeho se tedy musíte dotazovat. Nejprve je třeba zjistit tzv. ovládací kód Hromadného dálkového ovládání, které najdete na elektroměru. Tento kód poté zadáte do formuláře na webu vašeho distributora a získáte časy spínání.

PRE: https://www.predistribuce.cz/cs/potrebuji-zaridit/zakaznici/stav-hdo/

ČEZ: https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zakazniky/spinani-hdo.html

EON: https://www.eon-distribuce.cz/vyhledat-casy-hdo-pro-vasi-lokalitu

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy