- Reklama -magazín

Máte nudnou zahradu? Oživte ji pergolou!

Mohlo by Vás zajímat

Nudí vás pohled na vaši zahradu? Myslíte si, že by potřebovala nějak oživit? Pokud vám na zahradě chybí příjemné posezení, postavte si pergolu. Jedná se o zahradní stavbu, která podobně jako cokoliv jiného podléhá módním trendům. V současnosti se staví pergoly nejen z tradičního dřeva, ale rovněž z jiných materiálů (např. z kovů – zvláště ocele či hliníku). Rovněž se pergoly hojně zastřešují a zastiňují. Poskytují tak ochranu před májovým deštěm i stinný koutek v parném létě. Navíc vám dopřávají dostatek soukromí při posezení s rodinou či přáteli.

Výběr pergoly a její umístění

Rozhodnete-li se pro výstavbu pergoly, je třeba zvážit její umístění a zvolit si materiál pro výrobu této lehké a konstrukčně jednoduché stavby. Pergola může sloužit k propojení domu se zahradou. Její konstrukci totiž lze postavit k obvodové domovní zdi. Jde o ideální volbu v případě, chcete-li mít zastřešenou pergolu sloužící k posezení. Další možností pro umístění pergoly je postavit ji do zahrady jako samostatnou stavbu. V takovém případě je pergola vhodná zvláště pro oddělení okrasné části zahrady od užitkové. Může být porostlá popínavými rostlinami a bez nezastřešení. Samozřejmě i samostatnou pergolu lze uzpůsobit pro posezení a zastřešit.

Z jakého materiálu pergolu postavit?

Při výběru pergoly z hlediska materiálu máte tři možnosti. Můžete si zvolit pergolu dřevěnou, kovovou nebo zděnou. Nejčastější volbou bývá tradiční dřevěná pergola, pro jejíž stavbu je vhodné borovicové či modřínové dřevo. Stabilitu pergoly zajistíte betonovými patkami, do kterých zasadíte nosné sloupy.

Velmi romanticky působí zastřešená zděná pergola, která skvěle poslouží k posezení a grilování. Sloupky zděné pergoly lze postavit z kamene či speciálních pálených cihel vynikajících svou odolností proti povětrnostním vlivům (tzv. zvonivek).

Moderní pergoly bývají z kovu (zvláště oceli či hliníku). Působí netradičně a jsou designově zajímavé. Nejlépe se kovové pergoly hodí k moderním domům. Doporučujeme spíše stavbu pergoly hliníkové než ocelové. Hliník patří u pergol k současným trendům. Hliníková pergola je sice dražší, ale vyniká lehkostí konstrukce a svou životností. Navíc je bezúdržbová a nadchne vás i moderním designem.

 

 

 

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy