home Bydlení, Stavba, Zahrada Šetřete vodou, využívejte více tu dešťovou

Šetřete vodou, využívejte více tu dešťovou

Cena vody roste a bude růst i nadále. Vodou bychom ale měli šetřit i s jiných důvodů. Proč zalévat, prát či splachovat toaletu pitnou vodou? Není to zbytečné? Voda dešťová se využívá jen velmi málo. Přitom je možné významně snížit náklady za vodu, pokud bychom alespoň z části využívali právě tu dešťovou. Jak na to? Můžete si jednoduše pořídit sud a některý z okapů do něj svést. Tento způsob je vhodný zejména na chaty či chalupy, kde vodu využíváte k drobnému zalévání, například sezonních záhonků apod. Sud se vám nelíbí, pak můžete vybrat některou s nadzemních menších nádrží. Ty mohou mít různý dekor a nenaruší tak pěkný vzhled vaší zahrady. Pokud chcete využívat dešťové vodnádrže na vodu - tělo článkuy více, například z častému zalévání trávníku nebo dokonce na praní či splachování, pak bude třeba větších nádob (nádrží).

Na výběr máte z mnoha druhů a velikostí. Čím se tedy řídit? Záleží na ploše střechy, ploše zahrady, kterou budete chtít zalévat, v případě využívání vody pro domácnost pak i počet osob, které v domě bydlí a v neposlední řadě na rozpočtu, kterým disponujete. Vybírat můžete z nádrží nadzemních, zde je zapotřebí mít dostatek místa, tzn. větší zahradu. Další možností jsou nádrže podzemní. Ty se instalují pod povrch a nezabírají tedy žádné místo. Na povrch potom vystupuje pouze poklop. Tyto nádrže je třeba doplnit o čerpadlo a doporučuje se odborná instalace. Svod okapů a další nutné úpravy nejsou úplně snadné a je tedy dobré se minimálně poradit s někým zkušeným.

Podzemní nádrže mohou mít objem až 9 000 litrů. Většina výrobců nabízí, že vám zdarma udělá kalkulaci. Postačí zaslat údaje o velikosti střechy, zahrady apod. a firma vám doporučí velikost nádrže a některé nabídnou i odvoz a odbornou instalaci včetně výkopu, přívodů, čerpadla a všech dalších nezbytností. Ceny větších nádrží se pohybují mezi 30 až 70 tisíci Kč, ale z dlouhodobého hlediska se vám rozhodně vyplatí. Jsou vyráběny z odolných materiálů a jsou bezúdržbové.

 

LivingHome on Facebook
  • 2
    Shares

Napsat komentář