- Reklama -magazín

Spojovací materiál, na který je spolehnutí

Mohlo by Vás zajímat

Internet je plný návodů na tvoření a velkoobchody s kutilskými potřebami nabízí všechny potřebné materiály i nástroje většinou za velmi příznivé ceny. A tak snad každý více či méně zdatný domácí kutil již někdy stál před rozhodnutím, jak spojit určité materiály. V bohaté nabídce spojovacích materiálů, mezi které patří nýty, závlačky, spojovací kolíky, matice nebo přivařovací a lisovací prvky však může být obtížné se vyznat. Pojďme se tedy teď blíže podívat na nejčastěji používaný spojovací materiál – nýty.

Historie a princip nýtování

Nýtování je velmi jednoduchý způsob spojování a přitom je velice spolehlivý. O jeho jednoduchosti svědčí i fakt, že byl používaný již v době bronzové, i když samozřejmě v trochu jiné podobě, než v jaké ho známe dnes. Princip však zůstává stále stejný. Nýt se skládá ze dvou částí: těla a trnu. Trn nýtu je upevněn v tělu, které vypadá jako jakási dutinka. Po nýtování trn jako přebytečný odpadá, jelikož již dále není pro pevné spojení materiálů potřeba. Při nýtování jsou nezbytné nýtovací kleště, ale pokud nevlastníte svoje vlastní, jistě se vám povede si nějaké zapůjčit z již dříve zmíněných velkoobchodů s kutilským zbožím.

Kdy se dají použít nýty?

Spojovací materiál se dá využít v interiérech, exteriérech i při sestavování rozmanitých konstrukcí. Jediné, na co si musíte dát pozor, je vybrat nýty z vhodného materiálu s ohledem na místo jejich použití. Do exteriéru tak přirozeně budete vybírat odolnější materiál, který tolik nekoroduje. Dříve se nýty používaly zejména při výrobě hal, ocelových konstrukcí budov nebo mostů, v dnešní době se často používají i pro nahrazení šroubovaných nebo svařovaných spojů. Nýtů je hned několik druhů, například u trhacích nýtů je po aplikaci trn utržen téměř celý a z nýtu tak zůstává pouze hlava. Trhací nýty se používají zejména tehdy, pokud je přístup k nýtu jen z jedné strany. Strukturální nýty jsou oproti tomu založeny na tom, že po aplikaci trn zůstane uzavřen v těle nýtu. Trn se tak u tohoto typu nýtu aktivně podílí na dosažení vynikajících mechanických výsledků. Co se týče ploché, zapuštěné nebo polozapuštěné hlavy nýtu, jedná se spíše o estetickou záležitost a na mechanické vlastnosti nemá příliš vysoký vliv.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy