- Reklama -magazín

Tepelné čerpadlo využije každá moderní domácnost

Mohlo by Vás zajímat

Máte rodinný dům s tepelnou soustavou, která už nevyhovuje vašim současným nárokům či aktuálním technickým požadavkům? Nebo máte kotel na tuhá paliva a řešíte modernizaci vašeho topného systému? Právě v těchto případech mohou být ideálním řešením tepelná čerpadla vzduch/voda.

Čerpadla vzduch/voda využívají tepelnou energii ze vzduchu, předávají ji vodě v topném okruhu a výrobou energie šetří náklady na vytápění. Systém vzduch/voda nepotřebuje ke svému provozu žádné vrty nebo zemní kolektory, stačí pouze prostor k instalaci jeho vnitřní jednotky (třeba sklep, technická místnost a podobně) a prostor pro umístění vnější jednotky. Tepelné čerpadlo vzduch/voda je nejvhodnějším typem pro klimatické podmínky v Česku a pro dům znamená význačné snížení nákladů, dokáže být například až pětkrát úspornější než běžný elektrokotel.

„My v Acetexu používáme kvalitní a moderní splitová tepelná čerpadla Vitocal 100 a Vitocal 200 od německého výrobce Viessmann. Jejich výhodou je, že disponují vysokou energetickou účinností, malou potřebou místa pro instalaci a komfortní obsluhou pomocí aplikace. Systém umožňuje rychlou montáž a uvedení do provozu. Jeho provoz je velmi tichý díky ADD (Advanced Acoustics Design), proto jsou tato tepelná čerpadla vhodná například i do řadového rodinného domu. Plusem je, že se dají napojit na stávající topná tělesa v domě, jakou jsou radiátory a podlahová topení,“ vysvětluje Jakub Mahel, obchodní ředitel společnosti Acetex.

Výroba energie i ohřev vody

Venku mrzne, teploty -15 °C, a vy můžete vyhřívat až na +55 °C, takové jsou základní vlastnosti tepelných čerpadel Viessmann Vitocal 100 a Vitocal 200. Pokud se na technické parametry podíváte podrobněji, tak je potřeba ocenit, že vyrobí z jedné kilowatthodiny elektřiny a tepla z venkovního vzduchu až pětinásobek využitelného tepla pro vytápění a přípravu teplé vody, a to díky koeficientu COP (Coefficient of Performance) ve výši 5,1.

Kontrola a ovládání odkudkoli

Zařízení lze připojit k internetu díky rozhraní Vitoconnect. Právě toto napojení umožní majiteli obsluhu zařízení přes bezplatnou aplikaci ViCare. S ní má snadný a rychlý přístup ke svému topnému energetickému zařízení kdykoli a hlavně odkudkoli. V praxi to znamená, že když v létě odjedete na dovolenou, tak si před návratem pomocí aplikace ve svém chytrém zařízení (telefon, tablet) nastavíte s dostatečným předstihem chlazení. A místo do přehřátého domu se vrátíte do domova, kde bude optimální klima pro dané letní období.

Vláda podpořila vyšší dotace na tepelná čerpadla

Velkou výhodou jsou také státní dotace, které lze na pořízení tepelného čerpadla získat. „Snaha o omezení závislosti na fosilních palivech se projevila ve větší podpoře tepelných čerpadel. Podporu výměny stávajícího zařízení, například kotle na tuhá paliva, za ekologičtější zdroj se vláda rozhodla podpořit ve dvou samostatných dotačních programech: Kotlíková dotace a Nová zelenám úsporám,“ upřesňuje Jakub Mahel z Acetexu.

Dotace jsou určeny pro majitele či spolumajitele nemovitosti (rodinného nebo trvale obývaného rekreačního objektu, který musí být obýván alespoň 24 měsíců před podáním žádosti). Kotlíková dotace je určená pro nízkopříjmové osoby a rodiny, které díky ní mohou pokrýt až 95 % způsobilých nákladů spojených s výměnou zdroje tepla (tedy nejenom na samotné zařízení, ale i na stavební doprovodné práce, revize, připojení soustavy atd.). Nová zelená úsporám je určena pro ostatní domácnosti. Tam se výše možné dotace pohybuje do 50 % způsobilých nákladů. Příspěvek na tepelné čerpadlo je ve výši 100 000 Kč, respektive 140 000 Kč, pokud bude připojené k fotovoltaické soustavě.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy