- Reklama -magazín

Vytápějte dům tepelným čerpadlem jako Otakar Brousek ml.

Mohlo by Vás zajímat

Herec a dabér Otakar Brousek ml. se rozhodl pro ekologický zdroj vytápění svého domu a vybral tepelné čerpadlo. Důvodem je, že instalace tepelného čerpadla pro dům znamená význačné snížení nákladů, dokáže být až pětkrát úspornější než běžný elektrokotel.

Otakar si vybral čerpadlo německé společnosti Viessmann, model Vitocal 200-S. Mezi výhody tohoto splitového tepelného čerpadla voda/vzduch patří výkon 4 až 12 kW (vzduch 7 °C/voda 35 °C), nízké provozní náklady díky vysoké hodnotě COP a obzvláště tichý provoz zajištěný tzv. akustickým designem (AAD). Ovládání tepelného čerpadla je přes intuitivní regulaci Vitotronic s jednoduchým ovládáním, srozumitelným obsahem a grafickým displejem. Právě úsporu nákladů na vytápění a jednoduchou údržbu si od nového zařízení Otakar sliboval nejvíce. V tomto ohledu tedy tepelné čerpadlo Viessmann naplnilo jeho představy.

Čerpadlo bude venku i vevnitř

„Tepelné čerpadlo, které si herec Otakar Brousek ml. vybral, má reverzibilní provedení. To umožňuje vytápění a chlazení v jednom přístroji a je připravené na spotřebu elektřiny vyrobené z vlastních fotovoltaických systémů. Ty lze v případě zájmu na dům dodatečně nainstalovat. Navíc čerpadlo, jež bude mít ve svém domě Otakar, splňuje požadavky pro státní dotační programy Nová zelená úsporám,“ vysvětluje Jakub Mahel, obchodní ředitel společnosti Acetex.

Instalaci na místě, v rodinném domě Otakara Brouska ml. měl na starost Marek Cvach, hlavní technik tepelných čerpadel společnosti Acetex, se svým týmem. Vysvětlil, že čerpadlo se skládá z venkovní a vnitřní jednotky. Tu venkovní technici pevně usadili z boku domu, aby odolala všem povětrnostním vlivům. Pomocí chlaďařských trubek ji bylo potřeba propojit s vnitřní jednotkou, kterou Otakarovi nainstalovali ve sklepě. Tam také připevnili elektročást s jednotlivými rozvaděči. Zavěšenou vnitřní jednotku nakonec hydraulicky propojili s akumulační nádrží, která se také nachází ve sklepě.

I z dovolené můžete regulovat teplotu v domě

Právě konzultace s odborníky při výběru čerpadla Otakar Brousek ml. bohatě využil, i když nejprve se laicky vyptával souseda, který již vlastní čerpadlo má. Specialisté z Acetexu mu ale vysvětlili do detailů, jak vše funguje, co vše lze od tepelného čerpadla očekávat a jakých úspor lze dosáhnout. Zařídili mu i kompletní žádost o státní dotaci.

Marek Cvach herce po instalaci také zaškolil v tom, jak čerpadlo ovládat, jak zvýšit či snížit teplotu a jak používat bezplatnou aplikaci ViCare pro regulaci výkonu. A to i na dálku, třeba z dovolené v zahraničí. Mimochodem při uvedení do provozu si Otakar na vlastní uši ověřil, že provoz venkovní jednotky je opravu velmi tichý, tedy mu klidný spánek rušit nebude. Video z instalace si můžete prohlédnout zde:

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy