home Bydlení, Interiér Topit dřevem je ekonomické i ekologické

Topit dřevem je ekonomické i ekologické

S blížícím se podzimem se blíží i topná sezóna a to znamená, že se v mnohých domovech rozhoří oheň v krbu či kamnech nebo bude zažehnuto uvnitř kotle, který rozvede příjemné teplo po celém domě. Pokud ještě nemáte vybráno a uvažujete jaká kamna vybrat. Řešíte nejen vzhled, ale i to, čím budete v kamnech topit.

dřevo na otop - kamnaMy jsme se pro tentokrát rozhodli, že si povíme, proč je dřevo velmi výhodnou volbou a jaké parametry a funkce bychom měli u kamen požadovat. Dřevo jako topivo dokáže skutečně minimalizovat náklady na provoz domu. Krásně se na něj kouká, když ho plameny pomalu pohlcují. Problémem by mohl být nedostatek místa pro uskladnění, to ale kromě plynového kotle bude majitel řešit vždy.

Při výběru obyčejných kamen, která se hodí spíše na chatu či chalupu nebo kamen krbových, která mohou mít i teplovodní výměník je dobré se neukvapit. Laik si často koupí kamna přes internet s vidinou nízké ceny a víry v to, že obrázky dostatečně vypovídají o reálné podobě kamen. To je ovšem chyba, nechte si kamna ukázat, vyzkoušejte si ovládání, zavírání, ověřte si velikost okénka na vlastní oči. Zvlášť tehdy, jde-li vám o estetické hledisko a kamna chcete spíše jako designový prvek interiéru s bonusem koukání do ohně.

Hledáte-li kamna, která mají zajistit dobré, tzn. dostatečné vytápění, pak se informujte u odborníků, je třeba podat informace o umístění komínu vzhledem k místu, kam chcete kamna instalovat, je nutné znát rozměry místností, které chcete vytápět a mnoho dalšího. Nejprve tedy navštivte prodejnu nebo konzultuje celou věc s odborníkem a až následně hledejte už konkrétní typ kamen, krbových kamen či kotle na internetu s ohledem a cenu. Ani zde ale neznamená, že nejlevnější je nejvýhodnější. Značku si raději také nechte doporučit, protože na kvalitním provedení rozhodně záleží i u obyčejných kamen. Závěrem je ještě nutné dodat, že je třeba dbát na bezpečností pravidla a nepodceňovat pravidelnou revizi komínu. I pokud máte komín, který ještě nebyl nikdy použit, nechte jej prohlédnout než přistoupíte ke koupi kamen.

LivingHome on Facebook

Napsat komentář