home Bydlení Tvrdá voda a vodní kámen v domácnosti – jak si s nimi poradit?

Tvrdá voda a vodní kámen v domácnosti – jak si s nimi poradit?

Ačkoliv se říká, že voda z vodovodního potrubí je pro nás nejzdravější, přesto skýtá nějaká nebezpečí, a to jak pro člověka, tak hlavně pro spotřebiče v domácnosti. Zatímco člověka v pitné vodě může zaskočit například přítomnost mikroplastů či bakterie legionelly, domácí spotřebiče si nedokáží poradit s vodním kamenem.

Tvrdá voda a vodní kámen jdou spolu ruku v ruce. Tvrdost vody se dělí na tvrdost přechodnou a stálou. Přechodnou tvrdost vytváří rozpuštěný hydrogenuhličitan vápenatý ve vodě, jeho vysrážením totiž vzniká uhličitan vápenatý tvořící právě onen pověstný vodní kámen. Jak už název přechodné tvrdosti vypovídá, dá se odstranit, a to zejména převařením vody. Trvalá tvrdost vody je způsobená rozpuštěnými chloridy, sírany, dusičnany či křemičitany a její odstranění je o něco složitější.

Vodní kámen, důsledek tvrdé vody.

Jak už bylo zmíněno výše, vodní kámen je způsoben rozpouštěním vápenatých a hořečnatých solí ve vodě. Nejčastěji k rozpouštění dochází na místech s vysokými změnami teplot, proto můžeme vodní kámen nejčastěji najít v rychlovarných konvicích, hrncích či žehličkách. Ohroženy jsou ale také pračky, baterie sprch, bojlery či topná tělesa. Vodní kámen vypadá jako jemný povlak (ve zvlášť závažných případech může vytvářet i drsný povlak) bílé či nažloutlé barvy. Tento povlak se usazuje na všech potrubích či nádobí, ve kterém se voda s vodním kamenem uchovává. Při usazování vodního kamene v potrubí může časem dojít ke zmenšení jeho průtoku až ucpání.

Odstranit vodní kámen lze mechanicky odloupnutím povlaku, občas je však zapotřebí použít velkou sílu a může dojít k poškrábání daného spotřebiče. Existuje ještě chemické odstranění, kdy se použijí kyseliny pro rozpuštění vodního kamene. Tento způsob je ale také relativně agresivní.

Nejlepším řešením je tedy prevence vzniku vodního kamene. Toho se dosahuje pomocí úpravy vody iontovou výměnou, kdy se ionty hořčíku a vápníku vymění za ionty sodíku. Do své domácnosti si tedy můžete pořídit změkčovač vody a zbavit se tak problémů spojených se vznikem vodního kamene.

Změkčovače vody AquaSoftener pracující na bázi iontové výměny

LivingHome on Facebook

info@press-media.cz

info@press-media.cz

Napsat komentář