home Bydlení, Stavba Vanu nebo sprchový kout, ideálně oba, ale…

Vanu nebo sprchový kout, ideálně oba, ale…

vana nebo sprcha - vanaStavíte novou nebo rekonstruujete starou koupelnu a přemýšlíte jak ji zařídit? Výběr obkladů a sanity dá zabrat, zvlášť pokud vybíráte dva a každý má trochu jinou představu. Na čem byste se ale rozhodně měli shodnout je to, zda si pořídíte vanu nebo sprchový kout. Ideálním řešením je samozřejmě kombinace obou. Jenže ne vždy je v koupelně dost místa a nebo chybí třeba finanční prostředky. Pak nastává zásadní okamžik, kdy se musíte rozhodnout, kterou z variant vybrat. Pokusíme se vám trochu pomoct.

Pro správné rozhodnutí potřebujete odpovědi na tyto otázky. Kolik vám je let? Jste mladí a plánujete rodinu či už máte malé děti? Pak je volba jasná a máte-li dostatek místa, volte vanu. Pro děti je ideální. Užijvana nebo sprcha - sprchaí si v ní spoustu legrace a pro vás bude snazší je v ní mýt, než je složitě držet či jistit v prostředí sprchového koutu nebo přenášet odněkud někam každý den malou vaničku plnou vody. A zřejmě i vy sami občas uvítáte koupel ve vaně plné horké vody. Na sprchu je tedy dost času později, kdy s největší pravděpodobností budete ještě koupelnu renovovat a nebude takový problém vyměnit vanu za sprchový kout. Jste-li už starší a máte nebo je pravděpodobné, že v blízké budoucnosti mít budete různé pohybové problémy, pak volte rozhodně sprchový kout. Ideálně takový, který bude zcela či téměř bezbariérový. Tedy žádnou vaničku čtvrt metru nad zemí, do které a ze které se budete těžko dostávat. Vyberte si sprchový kout bez vaničky nebo volte tu, která má jen několik málo centimetrů a je spíše plochá. Sprchový kout je vhodné dovybavit sedátkem a hlavně madlem nebo madly, která zajistí větší bezpečnost při přechodu z a do sprchy. Nemá-li dno vaničky protiskluzovou úpravu, je dobré dokoupit nálepky nebo rohož s přísavkami, které mají stejnou funkci.

Z ekonomického a ekologického hlediska je jasným vítězem sprcha, průměrná spotřeba vody je při pěti minutové sprše 40 litrů vody, při koupání ve vaně je to 80 litrů. Z pohledu zdraví opět sprcha trumfne vanu, odborníci tvrdí, že koupání není zdravé. A pokud by mělo být, pak byste se nejprve měli umýt a až pak si napustit vanu a v té případně relaxovat…

 

LivingHome on Facebook
  • 1
    Share

Napsat komentář