- Reklama -magazín

Vlhkost obvodového zdiva

Mohlo by Vás zajímat

Problémy s vlhkým zdivem se netýkají pouze starých domů či nevytápěných garáží. Jedná se o obecnou problematiku, které se může objevit prakticky kdekoli. Na vině může být nedostatečná hydroizolace či její neodborná aplikace.

Náchylné zdivo

Který druh zdiva je na vlhkost nejnáchylnější? Obecně lze říct, že asi kterékoli zdivo, které sousedí s venkovním prostorem, tedy obvodové zdivo. Snad jen ve zlomkách případů se lze setkat i s prostupující vlhkostí ve zdivu oddělující jednotlivé prostory/místnosti, ale to se jedná o velmi výjimečnou situaci, kdy podmínky v jednotlivých místnostech jsou podobné venkovním podmínkám. Přeci jen většinou uvnitř místnosti panuje jiná teplota, vlhkost, povětrnostní podmínky a podobně, než panují venku.

Obvodové zdivo však musí dennodenně odolávat venkovním povětrnostním podmínkám. Musí se umět vypořádat s větrem, deštěm, sněhem, sluncem, měnícími se teplotami, či vlhkosti v ovzduší. V případně sklepních prostor jsou tyto „tlaky“ ještě umocněny, neboť do půdy nepronikne slunce, udržuje se zde permanentní vlhkost a je značně omezena možnost větrání.

Kvalitní hydroizolace

Kvalitní a precizně provedená hydroizolace je tedy základním předpokladem pro suché stěny a vyhnutí se problému s vlhkostí, která by pronikala do zdiva a narušovala jeho strukturu. Tam, kde hydroizolace chybí nebo je nesprávně provedena, je jen otázkou času, kdy se objeví první příznaky. Plíseň a vlhkost na vnitřních stěnách patří k těm nejčastějším.

Obecně však problém není ve vzniku plísně, ale v tom, že samotné zdivo je z vnější strany poškozováno vlhkostí. Ztrácí tak postupně své izolační vlastnosti a zejména působí značný diskomfort v obývané místnosti. Jeho struktury se postupně poškozují, kvůli vlhkosti opadá omítka jak z vnější, tak z vnitřní strany a je potřeba radikálně zasáhnout.

Sanace vlhkého zdiva

Metody sanace vlhkého zdiva výše uvedené problémy řeší. Umí si poradit s průnikem vlhkosti, kdy za pomocí různých přístupů a postupů dodají chybějící hydroizolaci a vytvoří tak bariéru, přes kterou se již další vlhkost nedostane.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy