- Reklama -magazín

Vytápění a chytrá domácnost, k čemu?

Mohlo by Vás zajímat

info@press-media.cz
info@press-media.cz
info@press-media.cz

Pro vytápění domácností je dnešním trendem jednoznačně podlahové topení. Ať už elektrické nebo teplovodní, podlahovka v kombinaci s nízkoenergetickou novostavbou je zdaleka nejvýhodnější. Nese si sebou ale hned několik technologických výzev v oblasti řízení. Pokud chceme ideální komfort, je nutné, aby v každé místnosti byla individuální teplota dosažená kdykoli je to požadováno. Nesmí kolísat. A to vše za podmínky efektivního provozu.

Každý okruh elektrické podlahovky je nezávislý a většinou se řídí jen zap./vyp. Teplovodní soustava je ale závislá na zdroji teplé vody. Ohřev vody je jedna z energeticky nejnáročnějších úloh. A dosahování přesné teploty v jednotlivých místnostech se stane technologickou výzvou pro topenáře i elektrikáře.

Řešení – chytrá domácnost?

Moderní domy stále častěji využívají inteligentní řízení různých technologií. Ona inteligence systému Loxone nese zásadní rozdíl, který předčí všechny termostaty a regulátory. Jde o strojové učení pomocí fuzzy logiky. Bez ohledu na typ podlahovky, Loxone se do týdne perfektně naučí, jak rychle se místnost natápí a v potaz bere i venkovní teplotu. To znamená, že i v zimě i v létě budete mít např. přesně v 7 ráno v koupelně přesně 24 °C (dle vašeho nastavení).

Do toho se zapojí i chlazení a rekuperace/větrání. Tlačítka Touch, která slouží pro ovládání osvětlení, hudby a stínění, také měří prostorovou teplotu a vlhkost v místnosti.

Na základě vlhkosti a koncentrace CO2 (CO2 měří komfortní senzory) se místnost automaticky odvětrává. V přítomnosti osob a v noci je větrání v tichém režimu. Pokud je potřeba chladit ve dne, nejdříve se zastíní, až když to nepomůže, zapojuje se chlazení, které využívá stejnou logiku a přesnost, jako topení. Toto vše se děje na pozadí, bez jakékoli pomoci člověka.

Jak smart technologie řídí vytápění?

Elektrické podlahové vytápění se v případě Loxone ovládá pomocí relátek, takže ošklivé termostaty zmizí ze zdí a přesunou se do aplikace. Tam je možné ovládat a kontrolovat vše na jednom místě. Teplovodní podlahovka či radiátory mají několik stupňů řízení. Je možné ovládat pouze hlavice (i bezdrátové pro radiátory) jednotlivých místností, což zajistí vždy správnou teplotu ale ne efektivitu.

Loxone dokáže jednak počítat a druhak pracovat se spotřebou energie. Pokud může ovládat zdroj teplé vody, spočítá si, jak moc je nutné v jednotlivých místnostech topit nebo chladit a podle toho bude ohřívat vodu pro topení. Tak se topí jen tehdy, když je to nutné, a k tomu v aplikaci přehledně vidíte, kolik vás to stálo.

Obrázek: Heating system, Y Soft Corporation, a.s.

Výhody automatizace domácností

Šetření energií probíhá hned na několika úrovních. Tedy optimalizace celé otopné soustavy díky jejímu vzájemnému propojení a inteligenci (výpočty požadavků, ekviterma, strojové učení).

Vytápění funguje ve třech režimech. V režimu komfort je vždy přesná teplota, může se zapínat na základě kalendáře nebo i na základě přítomnosti osob v místnosti.

Druhým režimem je Úspora, dle nastavení v kalendáři má teplota povolené větší odchylky, tedy menší nároky na topení/chlazení. To je ideální například když nikdo není doma a před příchodem z práce teplota zase dosáhne režimu komfort. Poslední režim je ochrana budovy proti zámraze a přehřátí, zde se počítá s dlouhodobou nepřítomností, například dovolenou.

Skvělý nástroj zde představuje aplikace. Například, když se vracíte z lyžovačky, tak si na dálku zapnete topení a přijedete do ideálně vytopené domácnosti. Stejně to může fungovat i na vaší chatě.

Loxone také umí řídit a spolupracovat s FVE, na základě jejího výkonu je možné spínat kotel, myčku, pračku a cokoliv jiného. K tomu samozřejmě patří i ovládání bateriového úložiště atd.

Nespornou výhodou je i jednoduchá instalace, která ušetří čas dodavatele, a tedy i peněženku zákazníka. Systém je libovolně škálovatelný a je možné pomocí jej ovládat prakticky cokoli.

Obrázky: Ovládání vytápění pomocí aplikace, loxone.com

Plnohodnotný smart home

Loxone umožňuje celou vaši domácnost sjednotit do jedné aplikace a pod jeden systém od zabezpečení a přístupu až po komplexní řešení FVE a vytápění. Cílem Loxone je tedy komfort v každé oblasti, kterou řídí.

Pokud je tma a vy vstoupíte do místnosti, automaticky se rozsvítí a zůstane rozsvíceno, dokud neodejdete (ne tak, jak to známe z chodeb bytových domů). Například v kuchyni při vstupu do místnosti může začít hrát vaše oblíbená hudba. Loxone je volně programovatelný, takže nad všemi technologiemi je možné postavit různé funkce navíc a vyřešit prakticky cokoli.

Cena za řešení pro 8 místností

Kolik to stojí, asi ta nejdůležitější otázka, ale neodpovídá se na ni tak lehce, jak se zprvu zdá. V poměru cena výkon je Loxone oproti jiným pokročilým řešením jeden z nejvýhodnějších. Pokud byste chtěli např. Wifi termostaty, které můžete ovládat z jedné aplikace a umožňují stejnou funkcionalitu, budou se pohybovat okolo 4000 Kč a více za 1 kus. Tedy min. 32 000 Kč celkem, a to bez teplotních sond, topných těles, kabeláže a práce.

Cena za komponenty Loxone pro 8 okruhů elektrického podlahového vytápění:

Miniserver*14 087 Kč
1-Wire Extension3 991 Kč
1-Wire teplotní čip v pouzdře8 × 324 Kč
1-Wire teplotní senzor set2 × 1 192 Kč
Celkem23 054 Kč
21 % DPH27 895 Kč
Cena za 1 okruh (vč. DPH)3 487 Kč


(Cena neobsahuje topná tělesa, kabeláž a práci)

* V ceně Miniseveru máte desítky dalších funkcí, které můžete využít.

Co závěrem

Pokusíme se vám nyní nestranně poradit, jak si vybrat. Nejvíce záleží na vašem využití. Pokud nejste na své bydlení nároční, hledáte řešení pouze pro vytápění a chtěli byste obyčejné manuální hlavice, je nejlepší nechat soustavu co nejjednodušší a vyhnout se chytrým systémům.

Pokud uvažujete nad efektivnějším a propojenějším systémem, pak je na trhu obrovská škála firem, která vám nabídne podobná řešení. Z nich vychází Loxone v poměru cena výkon jako nejvýhodnější. Co je ale zásadní, jde o univerzální systém, který můžete rovnou využít pro ovládání dalších technologií.

To je vůbec nejvýhodnější situace, jelikož mnoho komponent plní více funkcí a není třeba je pořizovat samostatně. Jedno tlačítko ovládá stínění, osvětlení i audio a zároveň měří teplotu a vlhkost v místnosti. Loxone pro topení může využívat meteostanici, senzory přítomnosti, dveřní a okenní kontakty a další (které také slouží pro osvětlení a zabezpečení).

Pokud chcete řešení celé otopné soustavy doporučujeme nechat si udělat nabídku od jiné firmy a také od Loxone Partnera. Můžete také probrat vaše konkrétní přání a potřeby přímo s výrobcem systému v rámci konzultace zdarma.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy