- Reklama -magazín

Žaluzie – kdy jsou potřeba?

Mohlo by Vás zajímat

Zimní modrá obloha se zapadajícím odpoledním sluníčkem nám při návštěvě nedostavěného domečku připomněla, že nás čeká výběr žaluzií. Zatím nemáme jasnou představu.

Okna máme především na jih a východ, takže v létě hrozí přehřívání a naopak v zimních měsících se přísun světla i tepla náramně hodí. Závěsy mi připadají dost těžkopádné, žaluzie budou vhodnější. Tak jsem se koukla do různých diskuzí na internetu, taky na stránky prodejců a sepsala jsem výhody a nevýhody žaluzií, snad vám pomůžou, až budete řešit to samé.

Klady

1. Žaluzie sníží v létě teplotu na únosnou mez

2. Pomocí naklonění lamel můžete upravit dopad prostupujícího světla
 
3. Barvu žaluzií seženete prakticky jakoukoliv, sladit je s interiérem není problém

4. Když nejsou potřeba, můžete je úplně vytáhnout a prakticky je tak schovat


Zápory

Hliníkové lamely vyžadují nějakou tu péči, ale ta není časově ani technicky náročná.Jednou měsíčně otřete lamely vlhkým ubrouskem. Práci si můžete usnadnit zakoupením speciální pomůcky na utírání žaluzií, ta bývá k dostání ve větší drogerii nebo v hypermarketech. Při jejich pořízení strávíte nějaký ten čas zaměřováním, naštěstí to není nic složitého, nám postačil tento návod.

Zatím jsme se bavili o žaluziích, které si většina z nás pod slovem “žaluzie” představí, odborně se jim říká horizontální, ale existuje více druhů.

Druhy žaluzií

Meziskelní žaluzie
Na tento typ dnes už moc nenarazíte, já jsem ho asi nikde neviděla, ale prý se používá do starších oken v panelových domech, tam kde je možné okno snadno rozdělat a dostat se do meziprostoru.

Vertikální žaluzie
To jsou ty žaluzie, které visí dolů, určitě je znáte z kanceláří. Jsou vhodným řešením pro velké prosklené plochy, ať už v nebytových prostorech nebo v bytě, kde máte francouzská okna. Údržba je jednoduchá, většinou stačí normální vysavač na nižší výkon. Přeci jen se od horizontálních v některých věcech liší, vyzdvihla bych tyto:

1. Ochrání vás před sluncem, ale teplo nezastaví

2. Lze je vyrobit i pro zcela atypické tvary oken

3. Tady už nemáte na výběr jen z barevné škály, ale dělají se i s potiskem, například květinovým nebo dětskou tématikou

4. Ovládání vertikální žaluzie je klasicky manuální, s motorkem nebo i s dálkovým ovládáním.


Venkovní žaluzie
Pokud budete chtít využít venkovní žaluzie, tak si sáhnete hlouběji do kapsy, ale zároveň budete mít nejefektivnější zábranu proti slunci, až 80% slunečních paprsků nepronikne dovnitř. Venkovní žaluzie mohou být namontované přímo na okno – připraveného prostoru pod fasádu nebo taky na fasádu samotnou.
Další jejich výhodou je i tlumení zvuků, které z exteriéru přicházejí a částečná ochrana, kterou oknům poskytují před vlivem počasí.

Lenka, stavitelka svépomocí


LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy